• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Szef MAEA uda się do Iranu na rozmowy ws. programu nuklearnego

Fot. Flickr/Dario Teles
Fot. Flickr/Dario Teles

Przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii Atmowej (MAEA) Rafael Grossi uda się w ten weekend do Teheranu na rozmowy z władzami Iranu w sprawie programu nuklearnego tego kraju - poinformował w sobotę Reuters, powołując się na dyplomatyczne źródła.

Grossi prawdopodobnie będzie gościł w Teheranie w niedzielę. Jego podróż ma poprzedzić przyszłotygodniowe posiedzenie rady gubernatorów MAEA, które poświęcone ma być Iranowi.

MAEA poinformowała w tym tygodniu swoje państwa członkowskie, że nie osiągnięto postępu w dwóch głównych kwestiach dot. kwestii irańskiej: wyjaśniania śladów uranu znalezionych w kilku niezgłoszonych przez Iran miejscach i uzyskania pilnego dostępu do niektórych urządzeń monitorujących, aby agencja mogła nadal śledzić rozwój irańskiego programu jądrowego, co jest przewidziane w umowie atomowej z 2015 r.

Jak pisze Reuters, spotkanie Grossiego w Teheranie być może złagodzi napięcia, jakie w ostatnich tygodniach powstały między Iranem a krajami zachodnimi. Efektem tego było zawieszenie rozmów w Wiedniu o ożywieniu paktu nuklearnego.

reklama
reklama

Do tej pory w Wiedniu odbyło się sześć rund rozmów. Zostały one jednak przerwane, gdy na początku sierpnia władzę objął nowy irański prezydent Ebrahim Raisi, który wprawdzie popiera kontynuowanie negocjacji, jednak w irańskich kręgach politycznych powszechnie oczekuje się, że przyjmie twardszą linię w tej kwestii niż jego poprzednik Hasan Rowhani.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

W drugiej połowie sierpnia Francja, Niemcy i Wielka Brytania wezwały Iran, by powstrzymał się od działań naruszających porozumienie nuklearne. Dwa dni przed tym oświadczeniem MAEA poinformowała, że Iran zaczął wzbogacać uran do poziomu bliskiego zastosowania do produkcji broni jądrowej.

Źródło:
PAP

Komentarze