Reklama

Atom

Soloch: padła deklaracja o gotowości rozpatrzenia francuskiej propozycji ws. atomu

Fot. bbn.gov.pl
Fot. bbn.gov.pl

Podczas rozmowy prezydentów Polski i Francji padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej ws. elektrowni jądrowej - poinformował w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef BBN, który towarzyszył prezydentowi podczas tej wizyty, został zapytany w Radiu Zet, czy Francja zainwestuje w Polsce w energetykę jądrową.

"Padła deklaracja z naszej strony o gotowości rozpatrzenia propozycji francuskiej, docenienia tego, że propozycja francuska ma ten wymiar europejski" - mówił. "Mówimy o współpracy Francji w realizacji projektu Polski posiadania elektrowni nuklearnej" - dodał.

"Skoro na tak wysokim szczeblu również i na ten temat była mowa, to pokazuje, że traktujemy propozycje francuskie poważnie, pamiętając o tym, że mamy podpisaną umowę o współpracy w tym zakresie ze Stanami Zjednoczonymi. Ta umowa jest w trakcie realizacji" - powiedział Soloch.

Pytany, czy w rozmowach prezydentów Dudy i Macrona rozmawiano o relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską w kontekście zobowiązania Polski przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty 1 mln euro kary dziennie w związku z ciągłym obowiązywaniem przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN podczas gdy w lipcu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia ich stosowania. "Oczywiście, że była o tym mowa" - odpowiedział Soloch.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że prezydenci rozmawiali o sprawach systemowych w UE. "Ile ma być Unii Europejskiej w polityce państwa, bo ten spór trochę przekroczył kwestie proceduralną. Oczywiście asumptem do tego sporu jest ten konkretny wyrok" - powiedział.

"Na pewno ze strony prezydenta Macrona, ze strony naszego prezydenta w sposób oczywisty była wola dążenia do tego, żeby ten spór się zakończył. Cieszy to, że Francja w tej chwili prezentuje taką postawę, że nie chodzi o zmiażdżenie i spowodowanie takiej bezwarunkowej kapitulacji wobec postawy Komisji Europejskiej, wobec wyroków, tylko znalezienie jakiegoś kompromisowego wyjścia" - powiedział Soloch i przypomniał, że od przyszłego roku Francja obejmuje prezydencję w UE i rozmowy prezydentów dotyczyły tej perspektywy.

Poinformował również, że w rozmowach padła kwestia nowych sankcji wobec białoruskiego reżimu. "Myśmy odpowiednie propozycje w tej kwestii złożyli" - dodał. 

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Nysa

    Czyli Polska uległa francuskiemu szantażowi. Będziemy uzależnieni od francuzów i to jeszcze za dużo większe pieniądze. Mamy własne zasoby węgla i gazu i rezygnujemy z nich.