Reklama

Atom

Skarb Państwa chce w odkupić PGE EJ1 w tym roku

Fot. PGE
Fot. PGE

Skarb Państwa i właściciele spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za przygotowania do budowy elektrowni jądrowej podpisali list intencyjny, dotyczący nabycia przez państwo 100 proc. udziałów w spółce do końca 2020 r.

70 proc. udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 proc. Enea, KGHM i Tauron. Wszystkie cztery spółki poinformowały w czwartek o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego. W imieniu Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów, list podpisał Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

List nie pociąga ze sobą zobowiązania stron do dokonania transakcji, a decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych.

„Branża energetyczna jest obecnie na etapie głębokiej transformacji i tak duża inwestycja w projekt jądrowy przekracza możliwości finansowe spółek energetycznych” - podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Stąd list, umożliwoający otwarcie negocjacji nad możliwością przejęcia przez administrację rządową całości inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – wyjaśnił Dąbrowski.

PGE EJ 1 jest spółką celową odpowiedzialną za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecna działalność spółki obejmuje opracowanie Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego.

Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” oraz „Żarnowiec” na Pomorzu. Zakończenie prac nad raportami zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Zgodnie z planami rządu, od 2033 r. co dwa lata mają być uruchamiany kolejne bloki jądrowe. W sumie ma ich być sześć w dwóch lokalizacjach, sumaryczna moc ma wynosić 6-9 GW

Źródło:PAP

Komentarze