• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Rosjanie uruchamiają pierwszą na świecie pływającą elektrownię atomową

Fot.: Севмаш; Commons Wikimedia
Fot.: Севмаш; Commons Wikimedia

Rosyjska spółka państwowa Rosenergoatom rozpoczyna procedurę uruchomienia pierwszego na świecie pływającego bloku jądrowego w pływającej elektrowni atomowej „Akademik Łomonosow”.

Jak informuje Rosenergoatom, do bloku jest obecnie ładowane paliwo jądrowe w porcie w Murmańsku. Jeszcze w tym miesiącu elektrownia przejdzie testy funkcjonowania, w tym w reżimie awaryjnym.

Elektrownia pływająca Akademik Łomonosow składa się z dwóch bloków atomowych KLT-40S o mocy 35 MW każdy. Jego budowa została rozpoczęta w 2015 roku na zamówienie firmy Rosatom.

Docelowo elektrownia ma przycumować w miejscowości Pewek na Czukotce i zastąpić miejscową siłownię atomową. Planuje się, że rozpoczęcie produkcji prądu przez elektrownię ma nastąpić w 2019 roku, a osiągnięcie jej pełnej mocy w 2021 roku.

Budowa pływającej elektrowni atomowej kosztowała ponad 2 mld PLN. Planuje się powstanie w przyszłości kolejnych jednostek tego typu. Potencjalnie rozważa się ich wykorzystanie w projektach wydobywczych i wojskowych na Arktyce oraz do zasilania obszarów trudnodostępnych. Elektrownia może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepłej oraz do uzdatniania wody morskiej.

Komentarze