Reklama

Atom

Prezes PKN Orlen: planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce

Autor. NuScale Facebook

Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Reklama

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. To nie jest tylko środowisko, to jest nasze bezpieczeństwo. "Doszukujmy się w nich bezpieczeństwa, ekologii, ale doszukujmy się też naszej przyszłości naszego biznesu. Tego nie da się oderwać od siebie, to jest wszystko bardzo ważne" - dodał.

Reklama

We wrześniu br. "w Karpaczu ogłosiliśmy neutralność klimatyczną do 2050. I to nie tylko było związane ze środowiskiem. To przede wszystkim było związane z biznesem" - mówił.

Zaczęliśmy realizować tę strategię. Strategię, która polega na zbudowaniu silnej, mocnej firmy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Po pierwsze aby ta firma miała odpowiedni kapitał, odpowiednią wielkość, odpowiednie filary działalności, by ta firma była multienergetyczna, by mogła przeprowadzać procesy inwestycyjne. (...) Musi być koło zamachowe transformacji - firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie" - mówił. Dodał, że firma o odpowiedniej wielkości ma zupełnie inną pozycję jeżeli chodzi o partnerstwo z innymi firmami.

Reklama

Czytaj też

"Mamy rynek, ale musimy mieć też technologie; to jest kwestia zeroemisyjnej energetyki" - dodał. Zdaniem prezesa PKN Orlen, przede wszystkim jest to energetyka atomowa, to są MMR, SMR (małe reaktory atomowe - PAP)". Państwo realizuje projekt dużego atomu, to dobry kierunek, ale następnym - tzw. energetyką atomową rozporoszoną powinny być MMR i SMR - ocenił.

"Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce. Jak się uda, w 2028 r. (...) musimy ten pierwszy SMR zbudować" - powiedział Obajtek.

"Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych.(...) Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Mówimy o dochodach Orlenu w ciągu tych 6 lat i trzech kwartałów - było to 50 mld zł, ale zainwestowaliśmy też około 50 mld zł. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy i to nie tylko dla własnego biznesu, ale dla budowy zeroemisyjności" - zaznaczył.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.

Jesienią 2019 r. Synthos i GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Latem 2021 r. SGE i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300. Na początku grudnia Synthos Green Energy i PKN Orlen podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy reaktorów.

Na początku czerwca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama