• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Premier spotkał się z przedstawicielami francuskiej energetyki jądrowej [KOMENTARZ]

Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr
Fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Dziś spotkałem się z przedstawicielami francuskiej energetyki jądrowej, wysłannikami prezydenta Macrona, prowadzimy intensywne rozmowy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sesji pytań i odpowiedzi z internautami.

Wieczorem 15 października podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z internautami o polityce rządu i bieżących wydarzeniach społecznych oraz gospodarczych. Większość poruszanych zagadnień dotyczyła kwestii energetyki i klimatu.

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że spotkał się w piątek z przedstawicielami przemysłu jądrowego z Francji.  „Prowadzimy intensywne rozmowy” - zaznaczył. Warto podkreślić, że dwa dni wcześniej francuski EDF złożył polskiemu rządowi niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę (EPC – Engineering, Procurement, Construction) od czterech do sześci reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch do trzech lokalizacjach.

image

 Reklama

Premier mówi też o przygotowywanym systemie rekompensat za wysokie rachunki za energię elektryczną. Jak stwierdził, na ten cel przeznaczone zostanie co najmniej 1,5 mld złotych, a może nawet 3 lub 5 mld złotych. Morawiecki stwierdził, że program jest adresowany do gospodarstw domowych, w których dochód na członka rodziny jest mniejszy niż 1100 zł oraz dla gospodarstw jednoosobowych, gdzie dochód nie przekracza 1500 zł.

Szef polskiego rządu mówił również o sytuacji na rynku gazu. „Gazociąg Nord Stream 2 już teraz jest elementem szantażu Rosji, szantażu Gazpromu. Jesteśmy już dziś ofiarą Nord Stream 2” - powiedział. „ Mieliśmy rację walcząc z NS2. Dzisiejsze zwyżki cen gazu wiążą się z Nord Stream 2. My z tym walczyliśmy, z niewielkim poparciem krajów Zachodniej Europy, za to z poparciem USA, aż do czasu, gdy prezydent Joe Biden przestawił wajchę o 180 stopni” - stwierdził Morawiecki, zaznaczając, że ma „gorzką satysfakcję” z tego, że obawy i ostrzeżenia Polski w kwestii podbałtyckiego gazociągu okazały się słuszne.

Morawiecki wspomniał również o problemach, jakie drogi gaz stwarza dla unijnej polityki klimatycznej. „Jest to element polityki klimatycznej UE, co do której trzeba się zatrzymać i zastanowić, jak ma ona wyglądać, by nie uderzała w najuboższych, w gospodarstwa domowe (…) Nie chcemy, by dziesiątki milionów Polaków cierpiało z tego względu, że mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen gazu (…). Będzie dochodziło do rewizji tej polityki, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich ambicji klimatycznych” - powiedział.

Komentarze