• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Ponad połowa obywateli Niemiec chce energii jądrowej

Fot Pexels
Fot Pexels

53 proc. ankietowanych Niemców jest zwolennikami energii jądrowej, uważając, że powinna być ona traktowana na równi z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna czy wiatrowa. To wnioski z badania, przeprowadzonego przez Yougov, o których informuje portal Heise Online.

Pod koniec tego roku zostaną wyłączone elektrownie jądrowe Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen C, a w przyszłym roku – kolejne trzy, ostatnie pracujące niemieckie elektrownie atomowe.

Według badania przeprowadzonego przez Yougov na próbie 2076 respondentów w Niemczech, 22 proc. z nich sądzi, że energia jądrowa powinna być traktowana na równi z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna czy wiatrowa. Uważają oni również, że energia jądrowa sprzyja dążeniu, by wytwarzanie energii elektrycznej w Niemczech było niskoemisyjne.

Kolejne 31 proc. ankietowanych jest pozytywnie nastawionych na energię jądrową, która powinna przynajmniej w pewnym stopniu odgrywać rolę w transformacji energetycznej. Przede wszystkim jednak – zdaniem tej grupy - należy skoncentrować się na odnawialnych źródłach energii (słonecznej lub wiatrowej).

Reklama
Reklama

Brytyjska pracownia sondażowa Yougov przeprowadziła analogiczne badanie we Francji na próbie tysiąca respondentów. Tam z kolei 45 proc. badanych potwierdziło, że energia jądrowa powinna odgrywać dużą rolę, 30 proc. – że niewielką. „Prezydent Francji zapowiedział już, że w kraju powstaną nowe elektrownie atomowe” – przypomina portal Heise Online.

Komisja Europejska chce w najbliższym czasie zdefiniować „taksonomię” przyjaznych klimatowi inwestycji. Unijna komisarz UE Ursula von der Leyen wskazała, że zostanie wzięta pod uwagę energia jądrowa, a przejściowo również gaz ziemny. Taksonomia ma na celu dostarczenie inwestorom w UE jasnych kryteriów dotyczących tego, które produkty finansowe są korzystne pod kątem ochrony klimatu.

Źródło:
PAP

Komentarze