• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Moody’s: Zmiany klimatu mogą stanowić zagrożenie dla elektrowni jądrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ciągu najbliższych 10 - 20 lat wzrośnie ryzyko kredytowe dla operatorów elektrowni jądrowych na terytorium Stanów Zjednoczonych - twierdzą eksperci Moody’s Investor Service.

Zdaniem analityków zmiany klimatu mogą wpłynąć na każdy aspekt funkcjonowania elektrowni jądrowej. Chodzi tu m.in. o takie kwestie jak szeroko rozumiana obsługa paliwowa, generacja energii, konserwacja, przetwarzanie odpadów czy systemy bezpieczeństwa.

Największy wpływ na ocenę sytuacji kredytowej będzie mieć zdolność operatorów do inwestowania w środki zapobiegawcze, związane z zarządzaniem ryzykiem. Szczególnie istotna ma być tu kwestia zabezpieczenia dużych zbiorników wodnych - zauważa agencja Reutera.

Z wyliczeń Moody’s wynika, że ok. 37 GW mocy zainstalowanej w amerykańskich elektrowniach jądrowych może być narażone na podwyższone ryzyko powodzi, zaś 48 GW na zagrożenia związane zarówno ze wzrostem temperatur, jak i dostępem do wody. Na to należy również nałożyć zwiększającą się częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Zakłady, które miałyby pracować przez kolejne kilkadziesiąt lat znajdą się pod poważną presją zmian klimatu i mogą wymagać dodatkowych inwestycji, poprawiających ich bezpieczeństwo - uważają analitycy Moody’s. 

Komentarze