• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Mińsk przesunął datę uruchomienia elektrowni atomowej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rząd w Mińsku ogłosił kompleksowy plan rozwoju sektora elektroenergetycznego do 2025 roku. Uwzględnia on uruchomienie białoruskiej elektrowni atomowej, ale nie w 2021 roku, tylko rok później.

Przewiduje to Uchwała Rady Ministrów nr 582 z 6 października 2020 r., Która została dziś oficjalnie opublikowana na Krajowym Portalu Internetowym – informuje portal BelTA.

W zakresie rozwoju terminy oddania do użytku BelNPP zostały przedłużone do 2022 roku. Ponadto do 2022 r. wydłużył się okres budowy szczytowych rezerwowych źródeł energii, które będą budowane wyłącznie w oparciu o turbozespoły gazowe.

Ponadto w nowej edycji przedstawiono międzysektorowy zestaw działań na rzecz zwiększenia zużycia energii elektrycznej do 2025 r. oraz listę projektów inwestycyjnych dotyczących budowy szczytowych rezerwowych źródeł energii i instalacji kotłów elektrycznych.

Białoruska elektrownia jądrowa z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MW powstaje w ramach rosyjskiego projektu NPP-2006 w pobliżu Ostrowca w obwodzie grodzieńskim. Generalnym wykonawcą jest rosyjska państwowa korporacja "Rosatom".

Elektrownia wzbudza ogromne kontrowersje międzynarodowe. Jest ona położona o 20 km od granicy z Litwą. Wilno apeluje do instytucji międzynarodowych o ściślejszą kontrolę nad standardami, w jakich wykonywany jest projekt a do Białorusi o transparentność.

Komentarze