Reklama

Atom

MAEA skrytykowała Iran za sposób potraktowania jej inspektor

Fot. IAEA Imagebank / Flickr
Fot. IAEA Imagebank / Flickr

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała w czwartek za niedopuszczalne zachowanie Iranu, który cofnął akredytację inspektor Agencji po ubiegłotygodniowym incydencie podczas kontroli osobistej przy wejściu do zakładów wzbogacania uranu w Natanz.

Źródła zbliżone do MAEA twierdziły, że pracowniczce MAEA na krótko odebrano dokumenty podróżne. Irańska agencja Fars potwierdziła jedynie informację, iż w ubiegłym tygodniu inspektor uniemożliwiono wejście do zakładu wzbogacania uranu w Natanz z powodu obaw, że przybyła tam z "podejrzanym materiałem". 

"Uniemożliwienie inspektorowi opuszczenia kraju jest nie do przyjęcia i nie powinno się zdarzyć" - napisał w oświadczeniu dyrektor generalny MAEA Cornel Feruta. Dodał, że "na podstawie dostępnych informacji Agencja nie zgadza się z przedstawionym przez Iran opisem sytuacji, dotyczącej inspektora, który przeprowadzał kontrolę bezpieczeństwa w Iranie". 

Irańczycy zaprzeczają jednak, jakoby odebrali inspektor dokumenty podróżne. Ambasador Iranu przy MAEA Kazem Gharib Abadi stwierdził, że pracowniczka MAEA mogła opuścić Iran mimo trwającego tam dochodzenia w sprawie incydentu oraz że jej wyjazd był „szybki i łatwy”. 

Według komunikatu Irańskiej Agencji Energii Atomowej (AEOI) przy kontrolowaniu inspektor włączył się alarm, co nasunęło obawy, że może ona mieć przy sobie "podejrzany produkt".

Iran w czwartek poinformował o wznowieniu wzbogacania uranu za pomocą wirówek gazowych w podziemnych zakładach w Fordo niedaleko świętego miasta irańskich szyitów Kum. Rzecznik AEOI Behruz Kamalwandi poinformował, że rozpoczęto wtryskiwanie gazowego sześciofluorku uranu (UF6) do 696 wirówek, a cały proces ma nadzorować MAEA.

Stany Zjednoczone, które w maju 2018 roku wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem, uznały wznowienie wzbogacania uranu w Fordo za "wielki krok w złym kierunku". Jak zaznaczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus, Iran nie ma żadnych wiarygodnych powodów, by rozszerzać program wzbogacania i Waszyngton będzie kontynuował wobec Teheranu politykę wzmacniania sankcji gospodarczych dopóki Irańczycy nie zmienią swego postępowania w tej sprawie. (PAP) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama