Reklama

Atom

Litwini ćwiczą na wypadek awarii białoruskiej elektrowni jądrowej

Fot.: pxhere
Fot.: pxhere

Na Litwie od 1 do 3 października odbywają się ćwiczenia obrony cywilnej. Scenariusz zakłada wzrost promieniowania bez informacji ze strony Białorusi, gdzie powstaje elektrownia jądrowa.

Scenariusz ćwiczeń zakłada pojawienie się podwyższonego promieniowania przy braku informacji na temat jego źródła ze strony białoruskich władz - informuje Belsat.eu. Ćwiczenia są związane z powstawaniem elektrowni jądrowej w białoruskim Ostrowcu, znajdującej się zaledwie ok. 50 km od Wilna.

Mieszkańcy Litwy otrzymali już SMS o treści:

"Departament bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa informuje, że trwa test systemu powiadamiania ludności, w czasie którego będą uruchamiane syreny. Proszę zachować spokój, włączyć radio lub telewizję. Po zakończeniu działania syren proszę wysłuchać informacji. Więcej informacji na stronach www.pagd.lrv.lt і www.lt72.lt." - informuje Belsat.eu.

W dalszej kolejności w ramach ćwiczeń zbierze się komisja rządowa ds. sytuacji nadzwyczajnych. 2 października zorganizowane zostaną natomiast ćwiczenia ewakuacji ludności i rozdawania tabletek z jodem.

Komentarze