Reklama

Atom

Iran: zapasy uranu potrojone, MAEA bez dostępu do instalacji

Teheran. Fot. Flickr/Jørn Eriksson
Teheran. Fot. Flickr/Jørn Eriksson

Iran potroił swoje zapasy wzbogaconego uranu do ponad tony przez ostatnie 3 miesiące. Teheran nie wpuścił inspektorów Międzynarodowej Agencji Atomowej (IAEA) do swoich dwóch zatajonych lokalizacji.

Międzynarodowe agencje podają, że w tajnych dokumentach przesłanym państwom-członkom Agencji, organizacja podaje, że nie uzyskała dostępu do niejawnych lokalizacji, gdzie trwają prace nad atomem.

Wedle umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku, której sygnatariuszami były Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i USA (które jednak później się wycofały), Iran miał przestrzegać limitów nagromadzenia uranu.

W maju 208 roku prezydent USA Donald Trump, który krytykował umowę jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, wycofał Stany Zjednoczone z umowy i przywrócił sankcje na Iran. 

Waszyngton wraz z Izraelem podejrzewają, że Iran konstruuje bombę jądrową, a umowa nuklearna temu nie zapobiegnie, ewentualnie opóźni. 

Dyrektor IAEA Rafael Grossi spotkał się we wtorek z Emmanuelem Macronem i podziękował Francji za jej rolę w porozumieniu.

Komentarze