Iran uruchomił wtórny obwód reaktora atomowego

24 grudnia 2019, 10:28
iran-1151139_640
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Iran uruchomił w poniedziałek wtórny obwód reaktora atomowego w miejscowości Arak - poinformował szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi w telewizji państwowej. To kolejny krok w kierunku ograniczenia zobowiązań Iranu, wynikających z umowy nuklearnej z 2015 roku.

Obwód wtórny ciężkiej wody przenosi ciepło do układu chłodzenia reaktora. W efekcie, jako produkt uboczny, wytwarzany jest pluton, który może być stosowany w broni jądrowej. Salehi wyjaśnił, że pierwotny obwód reaktora, który zawiera jego rdzeń, jest wciąż w budowie.

Wprawdzie uruchomienie obwodu wtórnego nie narusza postanowień porozumienia nuklearnego, ale już w zeszłym miesiącu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) alarmowała, że Iran zgromadził więcej ciężkiej wody niż pozwala na to porozumienie. 

Szef irańskiej agencji atomowej powiedział, ża cały system reaktorów ma być uruchomiony w 2021 roku. "Aby reaktor mógł zacząć działać, trzeba zbudować 52 systemy (...) do tej pory ukończyliśmy 20" - wyjaśnił. Teheran podkreśla cały czas, że jego program nuklearny służy celom pokojowym.

W maju br., w rocznicę wycofania się USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem, irańskie media podały, że Teheran nie będzie już przestrzegał zasady, że na jego terytorium nie może znajdować się więcej niż 300 kilogramów nisko wzbogaconego uranu i więcej niż 130 ton ciężkiej wody, a ewentualne nadwyżki tych materiałów muszą być odesłane za granicę w celu sprzedaży lub przechowania.

Ciężka woda nie jest tak newralgiczna jak uran, który Iran wzbogaca w ilości i do poziomu, które przekraczają limity zawarte w porozumieniu. Aczkolwiek umowa głosi, że Iran nie powinien mieć więcej ciężkiej wody niż potrzebuje, co szacuje się na 130 ton. (PAP) 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Trapp
środa, 25 grudnia 2019, 12:28

Można było poświęcić akapit na wyjaśnienie czym jest ciężka woda i do czego może służyć. Przy okazji wyjaśnić dlaczego akurat 130 ton a nie 160...

Niuniu
wtorek, 24 grudnia 2019, 16:55

Nadal obowiązujące porozumienie atomowe z Iranem usankcjonowane sankcjami ONZ zakłada ich znaczące ograniczenie w październiku 2020r. Po tym terminie przestaną obowiązywać ograniczenia w handlu i we współpracy z Iranem w sferze np. wojskowej. Iranowi będzie można legalnie w świetle prawa międzynarodowego sprzedawać broń ofensywną co obecnie jest zabronione. I zapewne do tego czasu Iran powstrzyma się z oczywistym złamaniem podpisanych zobowiązań. Za to będzie zapewne balansował na ich granicy. Ciekawe jak USA planują zapobiec pozyskaniu przez Teheran nowoczesnej broni ofensywnej po ustaniu sankcji ONZ. Rosyjskie koncerny zbrojeniowe już sankcjami USA są objęte i zapewne z radością dostarczą Iranowi wszystkiego na co znajdzie kasę.

Davien
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:19

Niuniu, i co im Rosja spzreda?? Bo np w sprawie S-400 już sie Iran wypowiedział. W przypadku ocisków pokr mają z Chin, a lepszych od Rosji nie dostana( MTCR sie kłania).No i podstawowyproblem: za co Iran ma to kupić?

ale odlot
piątek, 27 grudnia 2019, 12:29

Nie bądź bardziej śmieszny niż do tej pory.

Tweets Energetyka24