Reklama

Atom

Francuska Areva wprowadza paliwo jądrowe nowej generacji

  • F-16 Block 50/52. Fot. Lockheed Martin
    F-16 Block 50/52. Fot. Lockheed Martin

Areva wprowadziła na rynek paliwo nowej generacji dla reaktora wodnego wrzącego ATRIUM™ 11. Jest ono już stosowane w Stanach Zjednoczonych zasilając dwa tamtejsze reaktory od kwietnia br. 

ATRIUM™ 11 jest pierwszym zestawem paliwowym dla reaktora wodnego wrzącego zawierającym wiązkę prętów paliwowych 11 x 1. Gwarantuje ona jednocześnie wysokie bezpieczeństwo i ekonomikę cyklu paliwowego. Nowa koncepcja pozwala także na większą elastyczność eksploatacji, co jest istotnym atutem dla firm energetycznych, które zdecydowały się na zwiększenie mocy swoich elektrowni lub wdrażają strategie optymalizujące współczynnik obciążenia. 

Pierwszych 16 zestawów paliwowych zostało wyprodukowanych w zakładzie AREVA w Richland w stanie Waszyngton i dostarczonych zgodnie z harmonogramem. W ramach programu nadzoru nad paliwem jądrowym, AREVA i jej klienci przeprowadzili już liczne kontrole. Dalsze kontrole zestawów paliwowych są zaplanowane na 2017 r., po ich zastosowaniu w reaktorze. Następne dostawy paliwa przewidziano na 2018 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama