Reklama

Atom

Energetyka jądrowa priorytetem Rosji w dobie koronawirusa

Szef Rosatomu, Aleksiej Lichaczow. Fot. kremlin.ru
Szef Rosatomu, Aleksiej Lichaczow. Fot. kremlin.ru

W ubiegłym tygodniu Władimir Putin podpisał dekret ws. kompleksowego programu rozwoju nauki jądrowej, inżynierii i technologii w Federacji Rosyjskiej. Kreml podkreśla w nim priorytet przemysłu jądrowego w rozwoju gospodarki w dobie epidemii koronawirusa.

"Dekret prezydencki nakazuje rządowi uzgodnienie i przyjęcie programu w ciągu trzech miesięcy. Jego zarządzanie i wdrażanie będzie zgodne z zasadami mającymi zastosowanie do projektów krajowych. W rzeczywistości nasz program jest kolejnym 14 projektem krajowym" - powiedział szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow w apelu do pracowników przemysłu nuklearnego.

Program określa wszystkie kluczowe obszary rozwoju technologii jądrowej, dwuskładnikową energię jądrową, jednostki jądrowe średniej i niskiej mocy, energię wodorową i podstawowe badania naukowe nad syntezą termojądrową. "Program ten stanowi podstawę rozwoju nauki i technologii atomowej w perspektywie nadchodzących dziesięcioleci" - dodał szef Rosatom.

W 2018 roku energia atomowa stanowiła 18,7% miksu energetycznego w Rosji. Jest ona jednym z największych producentów tego rodzaju energii na świecie, Rosatom posiada 11 elektrowni jądrowych i zatrudnia 200 tys. ludzi. Koncern jest także operatorem wielu elektrowni poza granicami Rosji.

Reklama

Komentarze

    Reklama