Reklama

Atom

Energetyczne podsumowanie dnia - 10 września 2018 r.

Fot.: OSP Boguszów
Fot.: OSP Boguszów

Zapraszamy na kolejne podsumowanie dnia!

[ANALIZA] Wystrzelić w kosmos czy zatopić? O problemie z radioaktywnymi odpadami

W 1957 roku amerykańskie siły zbrojne zostały wezwane na przez marynarkę wojenną na wybrzeże New Jersey. Żołnierze nie potrafili sobie poradzić z zatopieniem 2 beczek z toksycznym sodem. Rozwiązaniem zaproponowanym i ostatecznie wykonanym przez wojskowych było ostrzeliwanie z karabinów maszynowych beczek z radioaktywnymi odpadami do czasu, aż te pójdą na dno. Ta historia jest tylko egzemplifikacją problemu z odpadami atomowymi, z którymi przez dekady mierzyła się największa gospodarcza i militarna potęga świata.

Pożar Tesli pod Wałbrzychem

W niedzielę 9 września na parkingu pod ośrodkiem Dzikowiec niedaleko Wałbrzycha zaobserwowano pożar zaparkowanego samochodu elektrycznego Tesla. Pojazd doszczętnie spłonął.

Tchórzewski: trwa kontrola w JSW. Związkowcy: stoimy murem za prezesem

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa kontrola zlecona przez jej radę nadzorczą - potwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski, uznając jednak odpowiedź na pytanie o potencjalną dymisję prezesa spółki za "wychodzenie przed szereg". "Stoimy murem za prezesem" - zapewniają związkowcy z JSW.

Inwestorzy VW domagają się 9,2 mld euro za straty spowodowane "Dieselgate"

W niemieckim wyższym sądzie rejonowym w Braunschweig rozpoczęła się w poniedziałek rozprawa dotycząca roszczeń względem Volkswagena. Inwestorzy firmy domagają się 9,2 mld euro odszkodowania za straty poniesione w związku z aferą dieslową - podała agencja Reutera.

Były ambasador USA w Polsce: sankcje wobec Rosji tak, ale nie na Nord Stream 2

6 września w Komisji Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Senatu Stanów Zjednoczonych odbyło się przesłuchanie Daniela Frieda, amerykańskiego dyplomaty, byłego ambasadora USA w Polsce. Dotyczyło ono kwestii sankcji wobec Rosji. Fried stwierdził, że sankcje mogą być skutecznym narzędziem wywierania presji na państwo Władimira Putina, jednakże zastrzegł, iż muszą być dopasowane do celów, jakie amerykańska administracja chce osiągnąć. Dodał przy tym, że ewentualne sankcje na gazociąg Nord Stream 2 mogą niekorzystnie wpłynąć na relacje USA-Niemcy.

Sekretarz energii USA we wrześniu z wizytą w Moskwie

Minister energetyki USA Rick Perry w dniach 11-13 września złoży wizytę w Moskwie - podały w niedzielę rosyjskie media, powołując się na źródło dyplomatyczne. Ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Perry ma omówić m.in. sprawę gazociągu Nord Stream 2.

Ropa zyskuje - obawy o możliwe braki surowca silniejsze niż o wojnę handlową

Ropa naftowa w USA zyskuje na wartości po najmocniejszym od ponad 2 miesięcy tygodniowym spadku notowań. Na rynkach obawy o możliwą mniejszą podaż surowca są silniejsze od tych o wojnę handlową, która mogłaby zaszkodzić globalnej gospodarce i ograniczyć popyt na paliwa - informują maklerzy.

Komentarze