Reklama

Atom

Czarnobyl: płonie las w strefie wykluczenia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu na północy Ukrainy płonie w sobotę ok. 20 ha lasu - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Zapewniono, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Las płonie w pobliżu miejscowości Wołodymyriwka w obwodzie kijowskim. Zgłoszenie w sprawie zdarzenia wpłynęło do służb po godz. 13 czasu lokalnego (12 w Polsce).

Do walki z pożarem skierowano dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8 - przekazały służby, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zmobilizowano ponad 90 strażaków.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Chodź strefa wykluczenia wokół elektrowni owiana jest złą sławą, to w wielu jej miejscach promieniowanie tła jest niższe niż w centrum Warszawy. Mówił o tym w wywiadzie z Energetyka24 prof. Andrzej Strupczewski.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama