Atom

Białoruś: rozpoczął się załadunek paliwa do elektrowni atomowej w Ostrowcu

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Załadunek paliwa jądrowego do reaktora bloku nr 1 białoruskiej elektrowni jądrowej, oznaczający rozpoczęcie jej rozruchu, rozpoczął się w piątek - poinformował na Twitterze państwowy koncern Rosatom.

"Rozpoczęło się ładowanie paliwa jądrowego w bloku nr 1 białoruskiej EJ" - głosi komunikat.

Kolejne etapy

W czwartek Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi (Gosatomnadzor) wydał zezwolenie na załadunek paliwa do reaktora. W sumie do rdzenia reaktora ma zostać załadowanych 163 zespoły paliwowe.

Następnie, po serii operacji technologicznych, które potrwają pewien okres czasu, ze względu na konieczność spełnienia wszystkich wymagań niezawodności i bezpieczeństwa obiektu reaktora, nastąpi faktyczny rozruch fizyczny - początek kontrolowanej samopodtrzymującej się jądrowej reakcji łańcuchowej w rdzeniu reaktora i wyjście obiektu reaktora do minimalnego poziomu mocy wystarczającego do kontroli reakcji łańcuchowej. Następnie moc reaktora będzie stopniowo wzrastać.

Po fazie rozruchu fizycznego rozpocznie się etap rozruchu mocy, w którym blok po raz pierwszy zacznie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ją do sieci. Według planów powinno to nastąpić jesienią. Następnie następuje pilotażowa eksploatacja bloku energetycznego ze stopniowym osiąganiem jego mocy projektowej. Jak wcześniej informowało Ministerstwo Energii Białorusi, uruchomienie bloku nr 1 BelNPP zaplanowano na początek 2021 roku.

Blok nr 2 w 2021 roku

Rozpoczęcie ładowania paliwa jądrowego, choć oznacza rozpoczęcie fazy fizycznego rozruchu bloku energetycznego, nie należy do kluczowych wydarzeń w projektach budowy elektrowni jądrowych, co znajduje odzwierciedlenie w oficjalnej bazie danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W bazie tej, zawierającej informacje o elektrowniach jądrowych na całym świecie, odnotowywane są daty rozpoczęcia budowy danego bloku energetycznego, fizycznego rozruchu reaktora, rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej oraz wprowadzenia bloku do eksploatacji komercyjnej.

W Ostrowcu (obwód grodzieński) powstaje białoruska elektrownia jądrowa z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 2400 MW. Do pierwszej elektrowni jądrowej w kraju wybrano rosyjski projekt generacji 3+, w pełni zgodny z międzynarodowymi normami i zaleceniami bezpieczeństwa MAEA. Uruchomienie bloku nr 2 planowane jest na 2022 rok.

Wątpliwości Wilna

Ostrowiec znajduje się 20 km od granicy z Litwą i 50 km od Wilna. Litwini wielokrotnie apelowali do społeczności międzynarodowej o ściślejszą kontrolę nad procesem budowy i uruchamiania białoruskiej elektrowni atomowej. Wedle Wilna, jednostka ta nie przestrzega międzynarodowych standardów w zakresie transparentności i bezpieczeństwa.

Komentarze