Reklama

Atom

Babisz na konferencji z Perrym: Czechy planują rozwój energetyki jądrowej

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Czechy planują dalsze rozwijanie energetyki jądrowej i budowę nowych bloków reaktorowych w swych atomowych elektrowniach Dukovany i Temelin - oświadczył w środę czeski premier Andrej Babisz przybyłemu z wizytą do Pragi sekretarzowi energii USA Rickowi Perry'emu.

O złożeniu takiej deklaracji poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu z Perrym. Według Babisza, amerykańska spółka Westinghouse, będąca jedną z firm zainteresowanych czeskimi zamówieniami na nowe bloki, dysponuje nową technologią mniejszych bloków, w które należy stopniowo inwestować.

"Zapewniłem pana sekretarza, że wszystkie procedury (przetargowe) będą maksymalnie transparentne, że nasze ministerstwo przemysłu i handlu przygotowuje analizę wpływu poszczególnych modeli inwestycyjnych na publiczne budżety oraz że prowadzimy debatę z kierownictwem firmy (energetycznej) CEZ, gdzie nasze państwo ma 70-procentowy udział. Oczywiście przy inwestycjach w atomistykę musimy brać wzgląd na naszą orientację geopolityczną" - powiedział czeski premier.

Jak zaznaczył, w spotkaniu z amerykańskim sekretarzem energii brała także udział minister przemysłu i handlu Marta Novakova oraz inni eksperci.

Wcześniej informowano, że poza Westinghouse o zamówienia dla czeskiej energetyki jądrowej ubiega się również pięć innych firm - rosyjska państwowa spółka Rosatom, francuska EDF, południowokoreańska KHNP, chińska China General Nuclear Power oraz konsorcjum Arevy i Mitsubishi Atmea.

"Nasze spółki energetyczne są gotowe współzawodniczyć o klientów w transparentny sposób. Jeśli poszukujecie wykonawców zamówień w sferze energetyki jądrowej, węgla, źródeł odnawialnych czy innych, pomyślcie przede wszystkim o Ameryce" - powiedział na konferencji prasowej Perry.

PAP

Komentarze