• Partner główny
    Logo Orlen

Atom

Atomowy Niedźwiedź, atomowy Smok - energetyczne plany Chin i Rosji

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Prezydenci Xi Jinping oraz Władimir Putin wezmą jutro udział w wideokonferencji rozpoczynającej realizację kolejnego chińsko-rosyjskiego projektu związanego z energetyką jądrową - poinformowała Hua Chunying, rzeczniczka MSZ.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, które podało informację do publicznej wiadomości, nie sprecyzowało o jaki dokładnie projekt chodzi.

Rosja i Chiny mają już wspólną historię związaną z sektorem jądrowym. Przy udziale rosyjskich firm zbudowano w Państwie Środka cztery bloki elektrowni w Tianwan  (w planach są kolejne) oraz szybki demonstracyjny reaktor CEFR (China Experimental Fast Reactor).

Siłownia Tianwan jest największym projektem jądrowym realizowanym w ramch chińsko-rosyjskiej współpracy. Rozruch bloków 1 i 2 nastąpił w 2007 roku. Blok Tianwan-3 rozpoczął pracę komercyjną w lutym 2018 r., a Tianwan-4 w grudniu tego samego roku. Docelowo w elektrowni funkcjonować ma osiem bloków, o łącznej mocy 8100 MWe, co oznacza, że będzie to jedna z największych siłowni jądrowych na świecie.

Obecnie w Chinach budowanych jest - na różnych poziomach zaawansowania - 11 reaktorów. Kraj dysponuje ok. 47 GW mocy zainstalowanej w atomie. Cel na rok 2025 wynosi 70 GW, zaś na 2035 - 180 GW.

Reklama
Reklama

Komentarze