Reklama

Atom

Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia [PATRONAT]

Fot. Marcin Polak / Flickr
Fot. Marcin Polak / Flickr

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji „Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia”, którą organizuje 13 września 2022 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Energetyka24.com.

Reklama

Podczas konferencji uczestnicy postarają się odpowiedzieć na szereg trudnych pytań m.in.: Czy energetyka jądrowa jest szansą dla transformacji energetycznej regionów węglowych? Czy daje dostęp do taniej, czystej i stabilnej energii, która jest tak ważna w obecnej sytuacji na rynkach międzynarodowych? A może jest to po prostu konieczność dla osiągnięcia celów niskoemisyjnych? Dlaczego samorządy powinny interesować się rozwojem energetyki jądrowej? Czy SMR to podstawa czy uzupełnienie przyszłej energetyki?

Reklama

Zmiany klimatu wymuszają na nas zmianę sposobu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Transformacja powinna być sprawiedliwa i nie może odbywać się kosztem lokalnych społeczności, które rozkwitły w regionach związanych z węglem. Według Polskiej Akademii Nauk, oprócz znacznej rozbudowy odnawialnych źródeł energii, potrzebne nam będą również moce jądrowe, które są w stanie zasilać całe metropolie w sposób tani i niezależny od warunków atmosferycznych.

– Porozmawiamy o tym, jakie konkretne możliwości stoją przed samorządami i lokalnym biznesem w tym zakresie, jak rozmawiać z lokalnymi społecznościami o atomie, i jakie wnioski płyną dla nas z krajów, w których ten proces już trwa – zapowiada Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Reklama

Gościem specjalnym konferencji będzie Mark Nelson, współautor raportu „Repowering Coal". Jego prace analityczne na temat czystej energii były cytowane między innymi przez agencję Reuters, New York Times, Wall Street Journal, Washington Post

Wrześniowe wydarzenie jest kierowane zarówno do przedstawicieli samorządów, jak i osób zainteresowanych transformacją energetyczną, w tym specjalistów z zakresu energetyki. W konferencji można wziąć udział także w formule on-line. Rejestracja uczestników jest dostępna na stronie www , a udział jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.

W zaplanowanych panelach udział wezmą:

 • Mark Nelson, dyrektor zarządzający think tanku Radiant Energy Group,
 • dr Bożena Horbaczewska, adiunkt, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
 • dr hab. inż. Łukasz Bartela, profesor Politechniki Śląskiej,
 • Sławomir Krenczyk, Członek Zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego
 • dr Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
 • Adam Rajewski, asystent, Politechnika Warszawska
 • Łukasz Sawicki, Główny specjalista, Departament Energii Jądrowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • dr inż. Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.

Przygotowano następujące panele tematyczne:

 • Model SaHo – tania, czysta i stabilna energia dla samorządów,
 • Od węgla do atomu w USA,
 • Przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce,
 • Jak „nie spalić" atomu – ABC konsultacji społecznych panel dyskusyjny,
 • Czy SMR to podstawa czy uzupełnienie przyszłej energetyki?
 • Projekt DEsire: Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych,
 • Czy energetyka jądrowa jest szansą dla transformacji energetycznej regionów węglowych?

Konferencja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Metropolitalnych Dni Energii

Organizator: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia,\ Partnerzy: Miasto Katowice i Śląski Związek Gmin i Powiatów\ Patroni medialni: Energetyka24.com, Infor, Kierunekenergetyka.pl, Wysokienapiecie.pl, Nuclear.pl. (materiał prasowy)

Reklama

Komentarze

  Reklama