Reklama

Analizy i komentarze

Prawdziwe koszty zamknięcia atomu. Niemcy straciły ponad 300 miliardów euro

Autor. Envato

Według artykułu opublikowanego w International Journal of Sustainable Energy, na wyjściu z atomu Niemcy straciły co najmniej 332 miliardy euro, a więc prawie 1,5 bln złotych. Zamknięcie elektrowni jądrowych znacznie spowolniło też dekarbonizację zachodniego sąsiada Polski.

W czasopiśmie naukowym International Journal of Sustainable Energy ukazał się artykuł norweskiego badacza Jana Emblemsvåga z Norwegian University of Science and Technology pokazujący bilans odejścia Niemiec od atomu. Autor wykazuje, że decyzja o wygaszeniu niemieckich elektrowni jądrowych była dla zachodniego sąsiada Polski bardzo kosztowna. Pozostając przy tych jednostkach Niemcy zaoszczędziliby co najmniej 332 mld euro oraz przyspieszyli dekarbonizację gospodarki.

YouTube cover video

Emblemsvåg wziął pod lupę okres badawczy rozciągający się na lata 2002-2022. Według jego wyliczeń wydatki niemiec na transformację energetyczną w tym okresie wyniosły 696 mld euro, z czego całkowite nominalne wydatki szacuje się na 387 miliardów EUR, a związane z nimi dotacje wynoszą około 310 miliardów EUR, a emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona w badanym okresie o 25%. „Alternatywnie, Niemcy mogłyby utrzymać istniejącą energetykę jądrową w 2002 roku i ewentualnie zainwestować w nową moc jądrową. Analiza tych dwóch alternatyw pokazuje, że Niemcy mogłyby osiągnąć swój cel w zakresie emisji gazów cieplarnianych, redukując emisje o 73% ponad osiągnięcia z 2022 roku, jednocześnie zmniejszając wydatki o połowę w porównaniu do Energiewende. Dlatego Niemcy powinny były przyjąć politykę energetyczną opartą na utrzymaniu i rozwoju energetyki jądrowej” - pisze naukowiec.

Jak twierdzi autor, utrzymanie istniejących elektrowni jądrowych w 2002 roku zmniejszyłoby potrzebę niemieckich wydatków na energetykę o około 5 miliardów euro rocznie; znacznie większe korzyści pojawiają się przy uwzględnieniu inwestycji w nowe moce jądrowe. „Ogólnie rzecz biorąc, polityka jądrowa, w tym utrzymanie istniejących elektrowni jądrowych w 2002 roku, wymagałaby wydatków rzędu 364 miliardów EUR, co oznacza oszczędność o 332 miliardów euro w porównaniu do Energiewende” - pisze Emblemsvåg. „Zamknięcie wszystkich niemieckich elektrowni jądrowych okazało się zatem bardzo kosztowne, a korzyści wynikające z rozwoju odnawialnych źródeł energii zostały zniwelowane, co sprawia, że bilans netto wynosi zero. Dalsza rozbudowa elektrowni jądrowych zapewniłaby Niemcom osiągnięcie celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych przy znacznie niższych wydatkach” - dodaje.

Reklama

„Biorąc pod uwagę te wyniki, nie ma wątpliwości, że gdyby Niemcy zainwestowały w elektrownie jądrowe zamiast w odnawialne źródła energii, to osiągnęłyby głębszy stopień dekarbonizacji przy znacznie niższych nominalnych wydatkach. Niemcy mogłyby osiągnąć swoje cele klimatyczne ze znaczną nadwyżką, wydając połowę środków przeznaczonych na Energiewende” - wskazuje naukowiec.

Niemcy wygasili swoje ostatnie elektrownie jądrowe w 2023 roku. W latach 2002-2023 w RFN wygaszono ponad 20 gigawatów mocy w tych technologiach.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze