Reklama

Analizy i komentarze

Jakie są skutki wygaszania atomu? Naukowcy policzyli, dane są przerażające

Fot. Pixabay

Wygaszanie elektrowni jądrowych powoduje wzrost śmiertelności o kilka tysięcy przypadków rocznie - obliczyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wyliczyli, jakie koszty niesie ze sobą wygaszanie elektrowni jądrowych. Na potrzeby badania przyjęli scenariusz, w którym wszystkie amerykańskie reaktory jądrowe - w liczbie 92 - zostają nagle wyłączone. Rezultaty tych obliczeń, opublikowane w czasopiśmie Nature Energy, pokazują, że wygaszanie atomu ma katastrofalne skutki dla ludzkiego życia i zdrowia.

Według przyjętego przez badaczy scenariusza, wygaszenie amerykańskich elektrowni jądrowych skutkowałoby dodatkowymi 5200 zgonami w ciągu roku, wynikającymi ze zwiększonych zanieczyszczeń powietrza. Jak się bowiem okazuje, część energii, którą dotychczas produkował atom musiałyby wygenerować emisyjne źródła kopalne, produkujące - poza dwutlenkiem węgla - także pyły, popioły oraz szkodliwe związki siarki czy azotu.

Co więcej, naukowcy wskazali, że nawet wzrost potencjału źródeł odnawialnych, liczony według ścieżek przyjętych na 2030 rok, jest zbyt skromny, by skompensować ubytek mocy jądrowych. Gdyby OZE rozwinęły się tak, jak jest to planowane w ciągu najbliższych 7 lat, to w Stanach Zjednoczonych bez atomu wciąż dochodziłoby do 260 dodatkowych zgonów rocznie związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Badacze opublikowali swoje wyliczenia 10 kwietnia - na pięć dni przed datą przedwczesnego wygaszenia trzech niemieckich elektrowni jądrowych. Jak zadecydował rząd w Berlini, 15 kwietnia z mapy energetycznej Niemiec znikną jednostki o mocy 4 GW.

Tymczasem, jak podaje Washington Examiner, z analizy opublikowanej przez ekonomistów Uniwersytetu Kalifornii (UCLA) wynika, że przedwczesne zamknięcie elektrowni jądrowych w Niemczech w latach 2011-2017 spowodowało wzrost lokalnego zanieczyszczenia powietrza o 12%. Opracowany przez naukowców z UCLA dokument dotyczy wyłączeń 10 niemieckich reaktorów jądrowych.

Analiza amerykańskich ekspertów podkreśliła, że koszty wyłączenia tych jednostek sięgają 12,2 mld dolarów rocznie. Osiągnięte korzyści nie przekraczają natomiast sumy 2 mld dolarów. Utrzymując swój park atomowych RFN każdego roku emitowałaby też do atmosfery o 36,3 mln ton CO2 mniej.

Komentarze (2)

  1. Sharkey

    Wygaszenie reaktorów przez Niemców jest karygodne i tak głupie jaką była budowa Nord Stream 2.Nie mam pojęcia jak niemiecki rząd zamierza z tego wybrnąć w najbliższych latach bo perspektywa cen energii i ogólnej drożyzny zaczyna na poważnie frustrować Niemców bo stan życia znacząco się obniża co się ludziom baaaaardzo nie podoba.Zamykaja nawet dystrybutory LPG bo znów muszą podnieść cenę na stacjach i staje się to nierentowne 🤷🏻Świat naprawdę wariuje i staje na glowie.To smutna perspektywa bo wszelkie obliczenia na kolejny rok przynoszą tylko gorsze zapowiedzi.

  2. Niezaszczepiony

    A mozecie podać algorytm tego obliczenia ?