Areva dostarczy paliwo do reaktora przyszłości typu SMR

8 grudnia 2015, 16:25

Areva Inc., spółka grupy Arevadziałająca w USA, podpisała z amerykańską firmą NuScale kontrakt na produkcję paliwa jądrowego dla reaktora modułowego małej mocy typu SMR (Small Modular Reactors). Zgodnie z warunkami umowy, Areva dostarczy paliwo do pierwszego załadunku reaktora oraz zapewni jego kolejne dostawy.

Zestawy paliwowe HTP™ AREVA zostały zaprojektowane do stosowania w reaktorach wodnociśnieniowych typu SMR – technologii, która znajduje się w fazie rozwojowej. Obecnie zestawy są poddawane testom mechanicznym i termo-hydraulicznym w ramach procedury certyfikacji reaktora SMR o mocy 50 MWe firmy NuScale. Reaktor ma zostać zgłoszony amerykańskiemu dozorowi jądrowemu (NRC) w 2016 r.

Zobacz także: Areva i Hitachi wycofują japońskie reaktory atomowe

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Tomek72
wtorek, 22 grudnia 2015, 14:18

Koledzy - artykuł jest o Small Modular Reactors. To przecież zupełnie co innego niż duże elektrownie jądrowe. One NIE wymagają GIGANTYCZNYCH INWESTYCJI w sieci przesyłowe. Ja czytałem sporo o Toshiba 4s i uważam, że to model idealny dla Polski, przy założeniu, że docelowo produkowane byłyby seryjnie w Polsce na Japońskiej licencji. Dobry produkt eksportowy.

Tweets Energetyka24