Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska nadal nie zamierza zmniejszać produkcji ropy

Saudyjski minister ds. ropy Ali bin Ibrahim Al-Naimi oświadczył, że mimo znaczących spadków cen jego kraj nie zamierza zmniejszać produkcji ropy naftowej. 

„Aktualny kurs polityczny jest stabilny i nie zamierzamy go zmieniać. Odpowiadając na zapotrzebowanie naszych klientów, nie ograniczamy produkcji. Mamy jednak zdolność reagowania na zmieniające się potrzeby” – powiedział minister.

4 grudnia przedstawiciele państw OPEC postanowili nie stosować się do ustalonych limitów i tym samym utrzymać faktyczny stan wydobycia ropy na poziomie 31,5 mln baryłek na dobę.

Według danych OPEC wydobycie Arabii Saudyjskiej w listopadzie nieznacznie spadło w porównaniu do poprzedniego miesiąca – o 25 tysięcy baryłek do poziomu 10.130.000 baryłek na dobę. Jest to jednak nadal więcej niż w roku 2014, kiedy w listopadzie zostało wyprodukowane 9.584.000 baryłek ropy.

Tymczasem ceny ropy Brent i WTI wciąż pikują. 22 grudnia cena tej pierwszej spadła do najniższego poziomu od 2004 roku i wyniosła 35,98 dolarów. Cena WTI na nowojorskiej giełdzie (NYMEX) w tym samym czasie spadła o 2,72% do 36,84 dolarów za baryłkę. W sumie w okresie 2014-2015 wartość ropy WTI spadła o 62%. 

Zobacz także: Iran-Arabia Saudyjska: konflikt z ropą i atomem w tle

Komentarze