Tarło dorsza opóźni budowę Nord Stream 2?

7 lipca 2020, 14:26
nsp2-pioneering-spirit-installing-the-pipeline-in-swedish-waters-1-axel-schmidt-201902-rhqest5-small-rgb-5
Fot. www.nord-stream2.com / ilustracyjne

Tarło dorsza może opóźnić wznowienie budowy rurociągu Nord Stream 2 - twierdzą analitycy rosyjskiej firmy ATON. Jest ona jednym ze współzałożycieli moskiewskiej giełdy papierów wartościowych.

W połowie czerwca spółka Nord Stream 2 AG zwróciła się do Danii z prośbą o zgodę na używanie podczas układania rur statków wykorzystujących kotwicę. Wcześniej korzystano wyłącznie jednostek z systemem dynamicznego naprowadzania. Pozwala on na bardzo dokładne manewrowanie statkiem za pomocą własnego napędu.

W poniedziałek Dania przychyliła się do wniosku, ale Rosjanie nie mogą wznowić prac przed 3 sierpnia br. W tym dniu upływa termin na ewentualne odwołania.

To jednak nie koniec złych wieści dla NS2 AG. Analitycy wspomnianej już spółki ATON wskazują, że kolejną przeszkodą może okazać się tarło dorsza w lipcu i sierpniu. W czasie jego trwania zabronione są wszelkie prace budowlane. Oznacza to ryzyko, że układanie magistrali zostanie wznowione dopiero we wrześniu.

Problemy Rosjan są pośrednio związane z amerykańskimi sankcjami, które najpierw wyłączyły z prac szwajcarską jednostkę Allseas, a teraz poważnie utrudniają wykorzystanie Akademika Czerskiego. Aby mógł on rozpocząć działania na duńskich wodach, musi posiadać specjalne ubezpieczenie. Tymczasem Stany Zjednoczone zagroziły objęciem sankcjami wszystkim podmiotom, które pomogą w modernizacji lub ubezpieczaniu jednostek wykorzystywanych do ukończenia Nord Stream 2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 22
leming
wtorek, 7 lipca 2020, 23:34

Cóż,chyba już tylko możecie liczyć na dorsza,ze zablokuje.A odwołanie na pewno będzie,jestem tego pewny.ciekawe kto się odwoła...

Niuniu
wtorek, 7 lipca 2020, 17:53

Cytat z artykułu "W poniedziałek Dania przychyliła się do wniosku, ale Rosjanie nie mogą wznowić prac przed 3 sierpnia br. W tym dniu upływa termin na ewentualne odwołania." I zaraz wniosek autora "To jednak nie koniec złych wieści dla NS2 AG". No a mnie się wydawało, że decyzja Danii jest bardzo pozytywna dla NS2. Widocznie jestem wyjątkowo durny.

Ukulele
środa, 8 lipca 2020, 21:27

Jesteś zwykłym ruskim trollem i tyle

Davien
środa, 8 lipca 2020, 13:14

Niuniu, wyjaśnei ci bos jednak nie zrozumiał: Zgoda dotyczyła wyłacznie by barka Fortuna mogła pomagać Czerskiemu. Ale ten dalej bez ubezpieczenia wiec i tak pracowac nie może. A iostatnie zdanie to trafiłęs na 100%:))

jaki ciężki jest los montańskiego trolla
czwartek, 9 lipca 2020, 23:01

Naprawdę? No popatrz-a wg. doniesień nawet tak rusofobicznych portali jak "biznesalert" Gazprom może ruszyć z budową kiedy tylko zechce. I nawet taki troll jak ty, jak GB, jak "oglądacz D24, fanboje typu Stary Grzyb, Nabuco, Kiks, mc. i reszta stadka nie są w stanie temu przeciwdziałać.

Davien
sobota, 11 lipca 2020, 21:29

Jak widac dalej płaczesz żałosnei jak ci sie świat zawalił:)) Ale, ale wiec czemu Czerski rdzewieje w niemieckim porcie?:))

paradne
piątek, 10 lipca 2020, 21:26

czyli gazprom nie rusza bo niechce?

Komentator
czwartek, 9 lipca 2020, 00:09

A niedawno rzucałeś się jak wesz na grzebieniu i twierdziłeś że Dania nie wyrazi żadnej zgody. Teraz coś mamroczesz o ubezpieczeniu. Myślisz że ten statek tak sobie opływa świat bez ubezpieczenia?

piątek, 10 lipca 2020, 21:27

Najwyraźniej tak ;)

Buniu
środa, 8 lipca 2020, 11:06

Niuniu jak mnie rozczula twoje troska o NS2, zabawne że Polak tak kibicuję temu projektowi, aczkolwiek ostatnie zdanie w twoim poście wiele tłumaczy;)

Komentator
czwartek, 9 lipca 2020, 00:14

Widzisz, z tym kibicowaniem to jest dobry przykład. Jedni na chłodno obserwują mecz i komentują to co widzą na boisku. Inni twierdzą że wygrywamy, chociaż do przerwy jest pięć do kółka w plecy. Czyje spojrzenie jest racjonalne?

Ukulele
piątek, 10 lipca 2020, 00:45

To drugie podejście prezentują obecnie Rosjanie

Komentator
piątek, 10 lipca 2020, 21:56

Niestety masz rację, chociaż nie do końca. Wielu Polaków też jest uodpornionych na propagandę, nie ulegają histerii i opisują rzetelnie obraz gry. Jeżeli zaś towarzystwo wzajemnej adoracji myśli że dzikie wrzaski kibolstwa mają jakikolwiek wpływ na wynik meczu, to tylko dowodzi tego jak bardzo są oderwani od rzeczywistości.

Kiks
środa, 8 lipca 2020, 01:25

Może gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem... Ale w sumie zgadzam się z tobą w ostatnim zdaniu :D

za garść kopiejek
wtorek, 7 lipca 2020, 23:57

Sam to powiedziałeś a my przez grzeczność nie zaprzeczamy. No bo jak gazociąg nie powstaje to faktycznie świetlana przyszłość przed Gazpromem

HeHe
wtorek, 7 lipca 2020, 23:03

Przezabawne - nieprawdaż? Ja też to zauważyłem i jako żywo stanęły mi przed oczami wszystkie "złe wieści" dla Zachodu które podobnie przykrywała "jeszcze gorszymi wieściami dla Zachodu" nasza "Trybuna Ludu" w latach śp. socjalizmu :)) Prawdziwa wiadomość jest taka, że Duńczycy przychylnie potraktowali prośbę NS 2 AG i to przed upływem 4 tygodni no ale przecież nie można było tak napisać i stąd te pozostałe "złe wiadomości" dla NS 2. Oj ludzie, ludzie - a jak kończył się socjalizm to myślałem, że wraz z nim zakończy się cyrk urzędowej propagandy.

zeus89
środa, 8 lipca 2020, 18:29

Czyli uważasz, że NS2 jest teraz budowane. W tym momencie odbywają się prace tak i będą się one odbywać bez przeszkód do ich zakończenia tak?

HeHe
środa, 8 lipca 2020, 23:14

Uważam, że nasza urzędowa propaganda jest zabawna i uważam, że NS 2 zostanie dokończone pomimo sankcji. Duńskie pozwolenie pokazuje, że Kopenhadze bliższa jest niemiecka koszula.

Davien
sobota, 11 lipca 2020, 21:32

Dania biedaczku zgodizła sie jedynie by Fortuna mogła pomagać Czerskiemu ale jak widac ten dalej rdzewieje w porcie:)

Pamiętliwy
wtorek, 7 lipca 2020, 22:38

To dokleje ci to co specjalnie pominąłeś. "To jednak nie koniec złych wieści dla NS2 AG. Analitycy wspomnianej już spółki ATON wskazują, że kolejną przeszkodą może okazać się tarło dorsza w lipcu i sierpniu. W czasie jego trwania zabronione są wszelkie prace budowlane. Oznacza to ryzyko, że układanie magistrali zostanie wznowione dopiero we wrześniu." Teraz paniał?

mc.
wtorek, 7 lipca 2020, 22:26

Cóż zgadzam się z twoim zdaniem - "Widocznie jestem wyjątkowo durny". Przed upływem terminu odwołań nie można prowadzić prac, a w lipcu i sierpniu jest tarło dorsza i nie można prowadzić prac, a statek bez ubezpieczenia nie będzie mógł prowadzić prac w europejskim Obszarze Gospodarczym. Coś pod górkę macie z tym NS-em.

Baca
wtorek, 7 lipca 2020, 22:00

Zgadzam się z ostatnim zdaniem.W końcu napisałeś coś sensownego i na temat. Brawo

Tweets Energetyka24