Reklama

Gaz

Amerykański gaz dotrze do Polski między 4 a 6 czerwca [NEWS]

Fot. www.polskielng.pl
Fot. www.polskielng.pl

Podczas XX Konferencji Gazterm wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak podkreślił, że dywersyfikacja dostaw gazu do Polski nabiera tempa. Zdaniem menadżera już za 2 tygodnie do Polski dostrze amerykańskie LNG. Według informacji Energetyka24 będzie to najprawdopodobniej 6 czerwca (to zależne od sytuacji na morzu).

Woźniak zauważył, że XX Konferencja Gazterm odbywa się w historycznym momencie. ,,Miesiąc po ostatnim Gaztermie rozpoczęliśmy dywersyfikację dostaw gazu do polski. W świnoujskim porcie pojawiła się pierwsza komercyjna dostawa LNG. Za dwa tygodnie przypłynie do nas gaz z USA”- powiedział.

Jak dowiedziała się Energetyka24 metanowiec z surowcem powinien dostrzeć do gazoportu prawdopodobnie 6 czerwca (w zależności od sytuacji na morzu 4-6 czerwca ). 

Pierwsza dostawa LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski ma charakter umowy krótkoterminowej z Chaniere Energy. Kontrakt (bezpośrednio z dostawcą) podpisano przy udziale biura handlowego w Londynie, które należy do niemieckiej spółki-córki polskiego potentata. Ładunek wypłynie z terminala skraplającego Sabine Pass w Luizjanie.

Najprawdopodobniej wolumen dostarczony w ramach spot będzie niewielki, na co wskazuje typ metanowców, (specjalistycznych statków do transportu LNG), których używa amerykański dostawca (poniżej 200 tys. m3). Natomiast cena surowca nie jest znana, ponieważ stanowi tajemnicę handlową. PGNiG zapewnia jednak o jej atrakcyjności. 

Zobacz także:

Reklama

Komentarze

    Reklama