Reklama

Gaz

Alijew: Południowy Korytarz Gazowy będzie gotowy za 2-3 lata

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, przemawiając we wtorek w Warszawie powiedział, że ukończenie projektu Południowego Korytarza Gazowego (PKG) zajmie od dwóch do trzech lat.

Gaz z Azerbejdżanu w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. Korytarz ma składać się z trzech części. Bruksela i wiele państw UE upatruje w projekcie szanse na dywersyfikację dostaw gazu i wzmocnienie pozycji przetargowej względem Rosji. UE ma czerpać z Azerbejdżanu około 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Azerbejdżan chce zaangażować się w połączenie infrastrukturalne pomiędzy trzema morzami: Bałtyckim, Czarnym i Kaspijskim. Jak zaznaczali wcześniej azerscy urzędnicy, Polska jest ważnym partnerem w tym projekcie.

Zobacz także: Ilham Alijew z wizytą w Polsce: „Nowy impuls w relacjach Polski i Azerbejdżanu”

,,Omówiliśmy już ze stroną polską perspektywy współpracy w sektorze gazu” – powiedział Alijew. ,,Współpraca z Warszawą jest bardzo udana. Oferuje ona wiele szans dla prywatnych firm. Chcemy, by więzy gospodarcze między naszymi krajami zacieśniły się” – powiedział Alijew

Komentarze