Reklama

Gaz

Novatek: Rosja będzie liderem w eksporcie LNG

Terminal LNG na Sachalinie. Fot. Shell/Flickr.com
Terminal LNG na Sachalinie. Fot. Shell/Flickr.com

Novatek ogłasza ekspansję rosyjskiego gazu skroplonego oraz zapowiada 15% udział w światowym rynku eksportu tego surowca. Według prezesa rosyjskiego koncernu Leonida Michelsona niskie ceny na ten surowiec utrzymają się jeszcze przez długi czas i przyczynią się do zwiększenia konkurencji na rynku.

„Rosyjski skroplony gaz ziemny będzie konkurencyjny na każdym rynku. Osiągnie on 15-procentowy udział w światowym eksporcie” – zapowiedział Leonid Michelson, prezes największego prywatnego koncernu gazowego Novatek. Jego zdaniem przyczyni się do tego niska ceny, która w ciągu ostatnich kilku lat spadła prawie dwukrotnie. „Te ceny utrzymają się prze długi czas” – ocenił Michelson stwierdzając, że przyczyni się to do większej konkurencyjności pomiędzy eksporterami LNG.

Według szefa Novateku posiadane przez Federację Rosyjską zasoby gazu ziemnego pozwolą na produkcję ponad 100 mln ton LNG rocznie. „Złoża gazu na Jamalskim i Gydańskim Półwyspach to ok. 9 bln metrów sześciennych. To daje możliwość produkcji ponad 100 milionów ton rocznie LNG” – precyzuje Michelson. Warto przypomnieć, że zakłady produkcyjne na obu półwyspach zgodnie z zapowiedzią Novateku mają przyczynić się do osiągnięcia przez Rosję pozycji największego eksportera LNG na świecie w 2023 r.

Zobacz także: Siedem tysięcy mil arktycznej żeglugi. Rosjanie rozpoczęli gazową kolonizację Azji [KOMENTARZ]

Należy odnotować, że podobne cele mają pozostali potentaci gazowi. W lipcu br. największy eksporter LNG katarski koncern Qatargas ogłosił, że w ciągu najbliższych sześciu-siedmiu lat zamierza zwiększyć produkcję skroplonego gazu LNG o jedną trzecią, z obecnych 77 mln ton do 100 mln ton rocznie. Według szacunków ekspertów także Stany Zjednoczone włączą się do gry o fotel lidera w eksporcie skroplonego gazu: do 2019 r. USA mają osiągnąć zdolność eksportowania około 60 mln ton LNG rocznie, zaś w 2022 r. stać się drugim największym eksporterem tego surowca.

Zobacz także: Katarskie LNG na nieznanych wodach. Nowy "kryzys sueski"? [ANALIZA]

Zobacz także: Gazowe „American Dream”. Czy eksport LNG uczyni Amerykę wielką? [ANALIZA]

Zgodnie z danymi podanymi w raporcie organizacji International Gas Union w 2016 roku na pierwszym miejscu pod względem udziału w rynku eksportu LNG na świecie zajął Katara (eksport 77 mln ton i 29,9% udziału w rynku). Na drugim miejscu uplasowała się Australia (44,3 mln ton, 17,2%), na trzecim Malezja (25 mln ton, 9,7%). Rosja zajęła siódmą lokatę (10,8 mln ton, 4,2%).

Zobacz także: SKANER Energetyka24: Polska przy wsparciu Amerykanów ma szansę zostać eksporterem gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama