Elektroenergetyka
Przyznano dotację na modernizację sieci ciepłowniczej w Opolu
Energetyka Cieplna Opolszczyzny pozyskała rekordową dotację na realizację dwóch dużych projektów sieciowych na terenie miasta Opola. ECO zrealizuje w ramach projektów 44 zadania o łącznej wartości blisko 25 mln zł, z czego 15 mln zł stanowi kwota dotacji.
Zadania obejmą modernizację sieci cieplnych, budowę przyłączy i zastąpienie węzłów grupowych nowoczesnymi węzłami indywidualnymi, które ulokowane zostaną bezpośrednio w zasilanych w ciepło budynkach. Pozwoli to na jeszcze lepsze dostosowania parametrów dostarczanego ciepła do indywidualnych potrzeb obiektów, co w istotny sposób podniesie komfort i zoptymalizuje koszty ogrzewania mieszkań. Dodatkowo pozwoli to na rozszerzenie oferty spółki o dostawę ciepłej wody systemowej.
Zobacz także: Elektrownia Opole otrzyma wkrótce nową turbinę parową
„Inwestycje i modernizacje sieci ciepłowniczych mają na celu ograniczenie strat energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w miastach i są przez naszą spółkę realizowane bardzo konsekwentnie od wielu lat” – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO SA – jednym z efektów projektów modernizacyjnych realizowanych w ramach przyznanej dotacji będzie zmniejszenie zużycia paliwa o około 1300 ton węgla rocznie, a to przekłada się na bardzo wymierny efekt ekologiczny.
Realizacja inwestycji zakończy się w 2023 roku. W ich efekcie zmodernizowanych zostanie m.in. blisko 10 km sieci cieplnych w Opolu. Zlikwidowane zostaną również 34 grupowe węzły cieplne, a w zamian za nie zostanie zainstalowanych 135 węzłów indywidualnych, co przyniesie przede wszystkim spore oszczędności dla klientów. Zakończenie inwestycji oznaczać będzie dla mieszkańców Opola zmniejszenie emisji CO2 o ponad 2700 ton rocznie i spadek emisji pyłów o ponad pół tony rocznie. Ograniczeniu ulegnie również emisja innych gazów i zanieczyszczeń powietrza.
Środki przyznane spółce pochodzą z Funduszu Spójności w ramach realizacji działania „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie 44 zadania planowane do realizacji w ramach przyznanych dotacji zostały uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Opola oraz wpisane do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej (ZIT).
kn/ECO