Reklama

Gaz

Kroplewski dla E24: dzięki technologiom metanowym węgiel może być czystym paliwem [WYWIAD]

Fot. www.arp.pl
Fot. www.arp.pl

Podczas wczorajszej ceremonii otwarcia Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń, wiceprezes PGNIG Łukasz Kroplewski wypowiedział się dla serwisu Energetyka24 na temat korzyści, jakie jego spółka odniesie z funkcjonowania tejże instytucji.

Jakub Wiech: Jakie korzyści widzi PGNiG w działalności Centrum?

Łukasz Kroplewski: Centrum skupia ekspertów całego świata zrzeszonych w organizacjach takich jak amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) czy Europejska Komisja Gospodarcza przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE). Pod auspicjami tej ostatniej powstało Centrum w skład, którego obok PGNiG wchodzi Główny Instytut Górnictwa, Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu. Samo Centrum działa w ramach Izby Gospodarczej Gazownictwa.  Jest to pierwsza tego typu instytucja na świecie. Sfera jej działalności jest bardzo ważna. 

Rocznie w Polsce około miliarda metrów sześciennych metanu z kopalń przedostaje się do atmosfery. Technologie pozyskania i wykorzystania metanu zawartego w gazach kopalnianych (coal mine methane – CMM) oraz w pokładach węgla (coal-bed methane – CBM) z powodzeniem stosuje się na świecie i opłaca się to biznesowo. Obecnie równolegle z Państwowym Instytutem Geologicznym prowadzimy w Gilowicach projekt pozyskania metanu dzięki szczelinowaniu pokładów węgla kamiennego. PGNiG prowadzi również rozmowy ze spółkami węglowymi dotyczące realizacji wspólnego projektu biznesowego w tym zakresie.

Zobacz także: Pionierskie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu otwarte

Mamy ogromny potencjał. Dzięki rozwojowi technologii metanowych możemy zyskać dodatkowo 1-2 miliardy metrów sześciennych tego gazu rocznie. Oczywiście, będzie to szło w parze z zapewnianiem większego bezpieczeństwa górnikom. Ograniczamy tak zwany green house effect. Rozwój technologii związanych z metanem da nam tańsze i efektywniejsze wydobycie. Za chwile okazać się może, że w pewnym sensie węgiel też może być czystym paliwem.

Jak będzie wyglądać współpraca z partnerami międzynarodowymi?

Spotykamy się już od roku. Dziś, przy okazji otwarcia Centrum, ruszamy już z konkretnymi działaniami. Kończymy przygotowanie planu działania na najbliższe dwa lata. Przynajmniej raz w kwartale uczestniczymy w spotkaniach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie. Jako PGNiG jesteśmy członkami grupy ekspertów do spraw metanu. Za chwilę dołączymy też do grupy ekspertów do spraw gazu. To szersze grono, które działa w ramach ONZ. Wymiana doświadczeń jest efektywna, daje nam szersze pole widzenia.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Komentarze

    Reklama