Reklama

Elektroenergetyka

PGE przejmie aktywa EDF w ramach planu repolonizacji energetyki

Elektrownia w Rybniku. Fot. Pixabay
Elektrownia w Rybniku. Fot. Pixabay

Francuska spółka energetyczna EDF zamierza sprzedać swoje polskie aktywa Polskiej Grupie Energetycznej. Transakcja jest realizacją planów Ministerstwa Energii dot. repolonizacji sektora energetycznego.

Ogłoszony wczoraj zamiar podpisania umowy przez EDF i PGE obejmie sprzedaż czterech elektrociepłowni – w Gdańsku, Gdyni, Krakowie i Toruniu, elektrownie w Rybniku, a także sieć dystrybucji ciepła w Toruniu i wszystkie akcje w ZEC Kogeneracja. Do zrealizowania umowy potrzebna jest jeszcze zgoda związków zawodowych w EDF. Według informacji PGE transakcja zostanie sfinalizowana do 26 lipca, co spowoduje, że PGE zwiększy swój udział w rynku wytwarzania energii o 8 proc. i tym samym obejmie aż 45-proc. wszystkich w nim udziałów. Będzie to krok w stronę repolonizacji sektora energetycznego zapowiadaną przez Ministra Energii Krzysztof Tchórzewskiego.

Zobacz także: Rząd nie zgadza się na podział EDF

Zobacz także: Polskie spółki rozpoczynają negocjacje z EDF

Początkowo w akcji wykupu aktywów EDF miały uczestniczyć jeszcze 4 polskie spółki. Z różnych przyczyn z konsorcjum wycofały się jednak Energa (która miała przejąć 20 proc.udziałów), Enea (20 proc) i PGNiG Termika (30 proc.). Mimo to PGE, która początkowo miała wykupić zaledwie 30 proc. udziałów, zdecydowała się na samodzielne przejęcie wszystkich aktywów, co pozwoli jej na swobodę w ich zarządzaniu. Nieoficjalnie mówi się, że ten przywilej kosztować będzie PGE 1 mld euro, który zostanie sfinansowany z własnych funduszy i kredytu bankowego. 

Zobacz także: Wielka transakcja EDF wciąż w zawieszeniu. ,,Konieczna zgoda ME"

Reklama
Reklama

Komentarze