Reklama

Elektroenergetyka

Gigantyczny generator dostarczony do Elektrowni Opole

  • Fot.policja.pl

Po pokonaniu 450 km trasy z Wrocławia do Opola, na plac budowy dwóch nowych bloków energetycznych dotarł jeden z kluczowych podzespołów bloku nr 5, czyli generator. Transport zaprojektowanego specjalnie na potrzeby inwestycji urządzenia, ze względu na jego gigantyczną wagę i rozmiary, był logistycznym wyzwaniem i trwał aż 3 dni.

Generator dostarczył do elektrowni wrocławski oddział GE Power. Urządzenie ma moc czynną aż 958 MW i pod tym względem nie ma sobie równych w Polsce. Imponujące są również waga i rozmiary generatora: masa całkowita stojana wynosi 426 ton, zaś wielkość to 13,92 x 4,20 x 4,28 m. Całkowita waga blachy magnetycznej użytej do produkcji wyniosła 300 ton, natomiast długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km. Generator, jak i wiele innych urządzeń dla bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole, wyprodukowany został w Polsce.

Inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym gospodarki. Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce – mówi Henryk Baranowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.  Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. To największa inwestycja w Polsce po 1989 roku – dodaje Henryk Baranowski.

Transport generatora na budowę, ze względu na jego gabaryty, był ogromnym wyzwaniem logistycznym. Generator, aby znaleźć się na budowie, musiał pokonać trasę 5-krotnie dłuższą niż wynosi trasa samochodowa z Wrocławia do Opola, przede wszystkim za sprawą jego ciężaru. Po przeprowadzeniu szeregu analiz i uzgodnień z PKP wybrana została optymalna trasa, która ograniczyła wszelkie ryzyka do minimum.

Budowa bloków w Elektrowni Opole jest dużym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje chociażby liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Wykonawca realizuje prace w oparciu o 2,4 tys. obowiązujących norm prawnych

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole jest flagową inwestycją PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią.

Dzięki efektowi skali i zabezpieczonym dostawom polskiego węgla, dwa nowe bloki energetyczne pozwolą Grupie Kapitałowej PGE budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku – mówi Henryk Baranowski.

GE Power jest generalnym projektantem inwestycji, a wrocławska fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla nowych bloków. Generatory, które są dostarczane dla Elektrowni Opole, to największe urządzenia zastosowane w polskiej energetyce. Zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne.

Zobacz także: GE Power dostarczył generator dla Elektrowni Opole

Zobacz także: ZE PAK: Wypadek w elektrowni Pątnów I bez wpływu na produkcję

Reklama

Komentarze

    Reklama