Reklama

Portal o energetyce

40 $ za baryłkę? Konieczne dokapitalizowanie rosyjskich banków kwotą 500 mld rubli

  • Soczewka grawitacyjna - obraz galaktyki SDP.81 uzyskany przez obserwatorium ALMA. Fot. ALMA (NRAO/ESO/NAOJ); B. Saxton NRAO/AUI/NSF

„Zakładając drastyczne scenariusze rozwoju sytuacji, w przypadku m.in.  spadku cen ropy do 40 $ za baryłkę, rosyjskie banki mogą potrzebować dokapitalizowania w wysokości ok. 500 mld rubli” - powiedział pierwszy zastępca przewodniczącego Banku Centralnego - Aleksiej Simanowskij.

Stress – testy, które pozwoliły mu na wyciągnięcie takich wniosków zostały przeprowadzone przy założeniu, że cena za baryłkę ropy spada do 40 dolarów i równocześnie następuje zmniejszenie produkcji o ponad 5%. Simanowskij dodał oczywiście, że to rozważania teoretyczne i chociaż wiele banków funkcjonujących w rosyjskim sektorze finansowym nie spełnia podstawowych standardów, to realizacja tak czarnego scenariusza wydaje się być wątpliwa. Wyraził również nadzieję, że podjęte dotychczas kroki okażą się wystarczające.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2014 rosyjski rząd ogłosił plany rekapitalizacji instytucji finansowych w wysokości 1 bln rubli .

(JK)

Komentarze