Reklama

„Na działania Luksemburczyków oraz ich partnerów możemy patrzeć bezczynnie, mówiąc sobie, że to jest trudne i skomplikowane. Ale możemy też silną grupą już teraz wejść w ten biznes i być w czołówce europejskiej”– mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes i współzałożyciel ABM Space, przedsiębiorstwa, które specjalizuje się m.in. w kosmicznej robotyce. 

W skład EX-PL (Polish Space Exploration and Resources Exploitation Group ) aktualnie wchodzi 12 polskich firm. Są to ABM Space, Astronika, Cilium Engineering, Creotech, Genoa, GMV, Hertz Systems, ITTI, MURB Space, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Sauletech i Sybilla Technologies, Tworzą one rozwiązania z zakresu m.in. robotyki, analizy danych, optoelektroniki i systemów penetracyjnych. 

Dowodem praktycznych umiejętności i kompetencji polskich przedsiębiorstw był udział w misji Rosetta podczas której udało się bezpiecznie posadzić na  jądrze komety sondę. Polskie placówki badawczo-rozwojowe pod kierownictwem Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczyły w  budowie penetratora MUPUS, jednego z instrumentów badawczych lądownika, którego zadaniem było wwiercenie się w grunt komety. Oprócz aspektu technologicznego i uczestnictwa w rozwoju zautomatyzowanych pojazdów i maszyn wydobywczych, polskie firmy upatrują duże szanse w czerpaniu korzyści z wydobywania surowców z asteroid.  „Współpraca z Luksemburczykami to nie tylko rozwój sektora R&D, ale także możliwość uczestnictwa w przyszłości w eksploatacji ogromnych zasobów – takich, jakie w Polsce nie występują, na przykład metali ziem rzadkich lub platynowców” – mówi cytowany przez PARP Mateusz Józefowicz.

Zgodnie z zapewnieniami inicjatora EX-PL firmy ABM Space z Torunia w projekcie jest miejsce dla kolejnych firm z Polski, które chcą się przyłączyć do tych działań, a obecnie są na etapie przygotowywania listów programowych dla Ministerstwa Rozwoju RP

Metale ziem rzadkich (REE z ang. rare earth elements) to nazwa zwyczajowa rodziny 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą skandowce i lantanowce, tj. skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet. Są zaliczane do materiałów strategicznych niezastępowanych dla współczesnej gospodarki w takich gałęziach jak m.in. elektronika , motoryzacja , energetyka OZE itp. Cena tych surowców z roku na rok rośnie ze względu na ograniczone zasoby złóż jak również protekcjonistyczną politykę Chin, największego producenta na świecie. Platynowce czyli ruten, rod, pallad , osm, iryd, platyna które również mają szerokie zastosowanie m.in. w motoryzacji, elektronice, itp. Jak się szacuje tylko jedna  asteroida (99942) Apophis zawiera ok 20 tys. ton irydu, co odpowiada 5000 lat ziemskiego wydobycia tego pierwiastka , a obecna cena surowca to ok. 18700 USD za kg.

Czytaj więcej: Ministerstwo Rozwoju o wsparciu dla kosmicznego górnictwa

Piotr Boroń

Reklama
Reklama

Komentarze