Rosja: Wyciek produktów naftowych w Cieśninie Tatarskiej

5 sierpnia 2021, 14:47
29697351427_aa325626f3_k
Fot. -EZEK / Flickr

U wybrzeży Sachalinu doszło do wycieku, prawdopodobnie, produktów naftowych - poinformowały lokalne władze.

Nieco wcześniej tamtejsze media informowały, że na Morzu Japońskim, w pobliżu miasta Chołmsk (u zachodniego wybrzeża wyspy Sachalin) pojawiła się licząca „kilkaset” metrów plama. 

„Inspektor Rosprirodnadzoru zbadał ten obszar i ujawnił miejsce wycieku prawdopodobnie produktów naftowych” - czytamy w komunikacie. W tym miejscu warto wspomnieć, że Rosprirodnadzor to Federalna Służba Nadzoru nad Zasobami Naturalnymi.

Władze poinformowały, że zostanie sporządzony raport, który wyjaśni przyczyny zdarzenia, ponieważ w tej chwili są one niejasne. Cieśnina Tatarska, to jeden z najtrudniejszych pod względem żeglugi obszarów na Ziemi. Temperatura spadająca poniżej -20 stopni Celsjusza, silne wiatry i prądy morskie oraz sięgające 8 metrów sztormowe fale, to tylko część wyzwań, z którymi trzeba się liczyć. Biorąc to pod uwagę, jakakolwiek aktywność w takich warunkach związana z przemysłem energetycznym powinna być ściśle powiązana z przestrzeganiem surowych procedur bezpieczeństwa.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Jan z Krakowa
sobota, 7 sierpnia 2021, 13:36

Cieśnina La Perouse'a oczywiście

Pavel
piątek, 13 sierpnia 2021, 13:01

Oczywiście Cieśnina Tatarska, jej południowa część.

Jan z Krakowa
środa, 18 sierpnia 2021, 17:11

Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz. Popatrz potem do atlasu, co jest w kierunku wsch. , to zrozumiesz, że chodzi w moim koment. o C. La Perouse'a.

Jan z Krakowa
sobota, 7 sierpnia 2021, 13:34

Wg atlasu, odległość od stałego lądu azjatyckiego do tego miasta to około 230 km, natomiast do wybrzeży japonskich to około 200 km, czyli bliżej. Rozdziela Sachalin i tą japońską wyspę Cieśnina La Perose'a. Nie wiem jakie tam są stałe prądy morskie, ale mogę przypuszczać, że ta cieśnina tworzy gradient ciśnienia który przeniesie tą plamę w kierunku wschodnim na otwarty ocean.

Tweets Energetyka24