Władze Korei rozważają zaskarżenie decyzji o uwolnieniu do oceanu wody z Fukushimy

14 kwietnia 2021, 16:05
8122441284_8190c110fd_h
Fot. futureatlas.com / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In nakazał rządowi „aktywne rozważenie” takiej skargi. Uczynił to przed spotkaniem z nowym japońskim ambasadorem w Seulu Koichim Aiboshim, od którego przyjął listy uwierzytelniające – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Kang Min Seok. 

Na spotkaniu Mun przekazał Aiboshiemu, że decyzja japońskiego rządu wywołała „głębokie zaniepokojenie” Koreańczyków, ponieważ oba kraje znajdują się w bliskiej odległości i leżą nad tym samym morzem. Poprosił ambasadora o przekazanie tej informacji rządowi w Tokio. 

Seul wyrażał stanowczy sprzeciw wobec planów uwolnienia ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody z Fukushimy, w tym tej, która służyła do chłodzenia reaktorów elektrowni jądrowej, zniszczonej w wyniku potężnego trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku.

Reklama
Reklama

Mimo protestów Korei Płd. i Chin oraz sprzeciwu japońskich rybaków rząd w Tokio formalnie zatwierdził we wtorek decyzję o spuszczeniu wody do oceanu po jej uprzednim rozcieńczeniu. Proces uwalniania wody ma się rozpocząć za mniej więcej dwa lata, według zapowiedzi władz mają zostać zachowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. 

Ambasador Aiboshi przekazał Munowi osobisty list od japońskiego cesarza Naruhito, w którym monarcha wyraził nadzieję na poprawę dwustronnych relacji pomiędzy obu krajami – podała agencja Yonhap. Stosunki Seul-Tokio pogorszyły się w ostatnich latach między innymi w związku ze sporem historycznym dotyczącym japońskiej agresji w czasie drugiej wojny światowej.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
rob ercik
czwartek, 15 kwietnia 2021, 10:18

EeeeeTam, atom jest przyjazny środowisku, z wyparki to tylko u Ruskich

Eko-log
środa, 14 kwietnia 2021, 21:13

Panie Lipka, proszę o wytłumaczenie tego incydentu. Skoro atom jest taki super dla czego teraz są takie szkody. Proszę mi to wytłumaczyć.

Mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 02:29

Czy w Polsce występują tsunami i trzęsienia ziemii?

Polak
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:36

Mat czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem.w Tekście artykułu jest o spuszczaniu wody nie o wybuchu. Skoro Japończycy są zdolni zrobić coś takiego to co dopiero nasz rząd.

Polak
środa, 14 kwietnia 2021, 19:21

I gdzie jest pan Lipka? Który to tak walczy o elektrownie atomowe... Prosimy o komentarz

Tweets Energetyka24