Reklama

Atom

Wiemy, ile KGHM zapłaci za cztery małe reaktory od NuScale

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

KGHM ogłosił w środę, że  zakupi 4 małe reaktory jądrowe od amerykańskiej firmy NuScale, pierwszy ma się pojawić w 2029 roku. Źródło podało portalowi Energetyka24.com, jakie będą koszty inwestycji. 

Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r. 

Prezes NuScale John Hopkins podkreślił, że bardzo ważne porozumienie dla obu stron i początek długoterminowych relacji. "To ważny krok na międzynarodowej ekspansji technologii SMR, która jest pomysłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych wykorzystanie po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla" - dodał Hopkins. 

W oficjalnych komunikatach nie podano kwoty, za jaką KGHM miałby zakupić nowoczesne reaktory. Nasze źródło podało, że koszt czterech reaktorów będzie wynosił 1 miliard dolarów, czyli ok. 4 miliardy złotych.

Firma NuScale Power opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

Reklama
Reklama

Skalowalna konstrukcja NuScale — elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów zasilania — oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z obiektami jądrowymi o wielkości gigawatów.

NuScale ma siedzibę w Portland w stanie Oregon, USA, i ma biura w Corvallis w stanie Oregon, Rockville, MD, w Charlotte w Karolinie Północnej, w Richland w Waszyngtonie oraz w Londynie.

Reklama

Komentarze

    Reklama