"Wodór jest przyszłością". Debata nt. Podkarpackiej Doliny Wodorowej

23 sierpnia 2021, 16:23
rsz_debata_rzeszów
Fot. RODM Rzeszów

18 sierpnia 2021 r. w auli w budynku E w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku przy ulicy Mickiewicza 21 odbyła się debata ekspercka: "Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa - szanse i wyzwania".

W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr hab. Elżbieta Cipora, dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej Tomoho Umeda, p.o. Prezes Zarządu Autosan Adam Smoleń , Prezes Zarządu SPGK Sanok dr Krzysztof Jarosz. Moderatorem pytań podczas rozmowy eksperckiej był Adam Poręba.

"Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydował o utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie" – powiedziała wojewoda Ewa Leniart otwierając konferencję.

"Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami" – dodała.

Takimi rozwiązaniami dysponuje Autosan. Firma już od pewnego czasu przygotowuje swój projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym.

"Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest już na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i jest właśnie budowany. Pod koniec września, powinien się już pojawić na ulicach Sanoka" – przyznał w trakcie dyskusji prezes Autosanu Adam Smoleń.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Jaga
czwartek, 2 września 2021, 13:05

Mam cichą nadzieję, że temat wykorzystania wodoru będzie się coraz bardziej rozwijał, jedną z firm, które pracują nad napędem z wykorzystaniem wodoru jest BlueBoson(ogólnie firma ma bardzo ciekawe projekty z zakresu cleantech). Uważam, że w perspektywie czasu to właśnie wodór będzie tanim i ekologicznym paliwem.

autor komentarza
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:02

Czy to prawda, że wyprodukowanie 1 kilograma wodoru generuje 8 kilogramów CO2? Jeśli tak, to zrozumiałe staje się, dlaczego tak "ekologiczne" paliwo europa będzie sprowadzać z Rosji. Trudno też znaleźć bardziej dobitny dowód, że całe ratowanie planety to ściema.

MacGawer
środa, 25 sierpnia 2021, 11:10

Gdy produkujemy go z gazu ziemnego metodą reformingu to mniej więcej takie są proporcje. Ale ważniejszy jest bilans energetyczny. Wodór wytworzony z gazu ziemnego nigdy nie odda wiecej energii niż nieprzetworzony metan. Mówi o tym prawo Hessa ale to chemia na nieco wyższym poziomie niż w LO.

miśColargol
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 20:21

miała być podkarpacka "Dolina Lotnicza", teraz jeszcze dochodzi wodorowa, jeszcze troche i dolin zabraknie

po trzecie sankcje
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 19:28

Wysokie technologie w 197 000 Rzeszowie - mieście mniej ludnym od Radomia pomimo ciągłego usilnego rozszerzania granic. IT, lotnictwo, teraz wodór. Żaba podstawia nogę żeby ją podkuć. Obok 342 000 Lublin - większy ośrodek akademicki w zasadzie jedyny jakościowy pomiędzy Warszawą a Krakowem w tej części Polski, obok kopalnia węgla w Bogdance i największe złoże węgla w Polsce (od Parczewa po Hrubieszów na głębokości 700m), lepsze skomunikowanie z Warszawą, najkrótsza droga z Gdańska - Warszawy przez Lublin na Kijów i Lwów, przyszła S12 i Via Carpathia (S19). Aglomeracja obejmuje Świdnik - miasto helikopterów, Puławy z przemysłem nawozowym, a wszyscy pieją nad innowacyjnością Rzeszowa. PR i tyle.

AB
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 23:26

No tylko po kiego ten wysoce trudny stosowaniu i niebezpieczny wodór, skoro są tam złoża węgla? Olać ekofaszystów i ich politykę zamienienia Europy w skansen i wydobywać.

po trzecie sankcje
wtorek, 24 sierpnia 2021, 19:23

Trzeba było to robić 20 lat temu, a dzisiaj jest być może już za późno. Cała ta sprawa pokazuje hipokryzję tej nowej polityki UE. UE to 450mln ludzi i pozostawienie wydobycia w rewelacyjnym w skali świata złożu, blisko klienta końcowego (odpadają koszty i zanieczyszczenie z transportu), na terenach b. słabo zaludnionych wg. UE "nie jest ekologiczne". Tymczasem na końcówce złoża w UA jest Zagłębie Lwowsko - Wołyńskie jest "ekologicznie". Alternatywny do własnych zasobów transport energii na ogromne odległości oczywiście nie zanieczyszcza środowiska, nawet jak jest to gaz ziemny, składający się w większości z ulatniającego się metanu - bardzo groźnego gazu cieplarnianego. Osobną sprawą jest wymaganie od Państwa Polskiego porzucenia własnych źródeł energetycznych w sytuacji, gdy nawet przedszkolak wie, że zimy mamy inne niż w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Francji i w zasadzie wszędzie poza Finlandią i Szwecją. Nie mówiąc już o tym, że mamy bardzo dużo lasów, które wchłaniają ten straszny dwutlenek węgla.

Jan
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:23

Wodór to przyszłość pytanie kto pierwszy bloki startowe zajmie .

MacGawer
środa, 25 sierpnia 2021, 11:07

O tym, że wodór jest przyszłością pisał J. Verne w "Tajemniczej wyspie". Ile lat od tego czasu minęło i dlaczego ciagle jest przyszłoscią? Odpowiedź w podręcznikach chemii i fizyki.

AB
wtorek, 24 sierpnia 2021, 18:28

Nie, nie jest przyszłością. Poczytaj o tym jak trudne jest to paliwo.

Tweets Energetyka24