Sasin: gaz na giełdach europejskich zdrożał o 941 proc.

13 października 2021, 12:51
sasin gov_Easy-Resize.com
Fot. gov.pl/MAP
Energetyka24
Energetyka24

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - mówił w środę w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami".

Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz. Media kilka dni temu pisały, że w gminach tych ceny gazu ziemnego dostarczanego przez spółkę G.EN. Gaz Energia wzrosły o ok. 170 proc.

"Paliwo 6 zł i drożeje. Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi" - mówił z mównicy poseł Paszyk. Wskazał także na podwyżkę nawozów sztucznych dla rolników. "Tak nie może być. Dlatego wniosek formalny o przerwę i rzetelną informację rządu na temat podejmowanych kroków przeciwko drożyźnie, która zalewa Polskę" - wskazywał Paszyk.

W reakcji na te słowa, głos zabrał Sasin. "Jeśli pan mówi dziś o drogim gazie, to tak, rzeczywiście gaz podrożał. 941 proc. zdrożał gaz w Europie, na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać PGNiG" - powiedział.

"A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy" - powiedział szef MAP. "I dzisiaj robimy wszystko, żeby te podwyżki Polaków nie dotknęły" - zapewnił Sasin.

"Proszę nie kłamać, bo gaz nie zdrożał w tej chwili. PGNiG nie podniosło ceny. Dzisiaj niweluje te podwyżki własnymi staraniami. Jeśli pan mówi o podwyżce w niektórych gminach, to one zostały wprowadzone przez prywatne firmy, a nie przez PGNiG. Proszę nie kłamać" - mówił Sasin, zwracając się do Paszyka.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
HeHe
czwartek, 14 października 2021, 23:09

"A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy" - powiedział szef MAP." - specjalnością Sasina jest przerażająca bezczelność która przejawia się w lansowaniu absolutnie debilnych, kłamliwych argumentów. Po pierwsze Tusk jako przewodniczący RE nie miał NAJMNIEJSZEGO WPŁYWU na budowę Nord Stream 2 bo była to suwerenna decyzja Berlina i jest to inwestycja zgodna z prawem UE. Po drugie Sasin świetnie wie, że Rosjanie (Gazprom) realizują wszystkie zawarte kontrakty i NIKT nie "szantażuje" Europy. Poza tym niech Sasin lepiej wytłumaczy powód i podstawy wydania ponad 70 milionów złotych na tzw. wybory kopertowe oraz tabuny związanych z nim ludzi w spółkach skarbu państwa.

Naiwny
środa, 13 października 2021, 21:32

Chcieliśmy to mamy. A i za chwilę będziemy to płacić w rachunkach za gaz. Obstawiam, że będzie po 8-10 zł za m3 dla Kowalskiego. Oczywiście jeśli złotówka w międzyczasie już kompletnie nie padnie i nadal będzie poniżej 4 zł za dolara. Ale to też jest mało realne. Mimo zapewnień Glapińskiego ofantastycznej kondycji NBP i zł.

Fanklub Daviena i GB
środa, 13 października 2021, 17:47

Trzeba było nie zrywać kontraktów z Gazpromem i zamiast po cenach spot z giełd kupować po zakontraktowanej jak Węgry... :D

Patriot
czwartek, 14 października 2021, 00:18

Ale to rząd po-psl w postaci pawlaka podpisał umowę anty-Polską dotyczącą najdroższej ceny gazu w Europie za, którą miała i płaciła Polska całe szczęście w nieszczęściu, że do roku 2022 a nie do roku 2037 (czy jakoś tak) całe szczęście, ale za to także powinna się potoczyć sprawa sądowa.

qwert
czwartek, 14 października 2021, 23:22

No i teraz płacimy pod 2000 . Pełen sukces

AA
środa, 13 października 2021, 16:32

To przeca wy domagaliście się od UE kupowania gazu po cenach rynkowych zamiast długoterminowych umów zwłaszcza od moskali

rmarcin555
środa, 13 października 2021, 15:06

Gdzie jest tani gaz z USA?

a
środa, 13 października 2021, 20:38

w Azji

Tweets Energetyka24