Przełomowy wynalazek krakowskich naukowców może zlikwidować smog

20 października 2020, 13:21
smog-3125312_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Naukowcy AGH w Krakowie opatentowali metodę zmniejszania stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze przy użyciu generatora fali uderzeniowej. Według badaczy wynalazek może poprawić stan powietrza na zanieczyszczonych obszarach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek przez biuro prasowe uczelni, odkrycie jest w fazie badawczej.

Wynalazek opiera się na tworzeniu cyklu fal uderzeniowych, powstających w wyniku eksplozji mieszaniny gazów palnych i powietrza. Skutkiem oddziaływania tych fal jest zniszczenie struktury warstwy inwersji temperatury atmosfery, co umożliwia powstawanie pionowych ruchów powietrza, prowadzących do spadku stężenia zanieczyszczeń.
Generator fal uderzeniowych jest mobilny i można go dowolnie przemieszczać. Ponadto elementami składowymi technologii są zamontowany na dronach mobilny system monitoringu zanieczyszczeń, a także algorytm działania, określający liczbę i siłę generowanych fal uderzeniowych.

Wstępne wyniki pracy urządzenia wskazują na redukcję stężenia pyłu PM10 średnio o 20 proc. w warstwie smogu na wysokości do 100 m i w odległości 10 m od osi generowania fal uderzeniowych.

Badacze są przekonani o skuteczności wykorzystania tej technologii do interwencyjnej poprawy jakości powietrza zanieczyszczonego pyłami i innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. „Wdrożenie wynalazku może przyczynić się do poprawy jakości powietrza na terenie naszego miasta oraz gmin przyległych, co jest szczególnie ważne w sytuacji rosnącego zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2 atakującego układ oddechowy” – powiedział prof. Jacek Leszczyński z WEiP AGH.

Jest on kierownikiem zespołu naukowców z Wydziału Energetyki i Paliw AGH - będących autorami technologii i twórcami zgłoszenia patentowego „Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną”. Obecnie zespół ten poszukuje środków umożliwiających praktyczne zastosowanie technologii w wybranych miejscowościach. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
wie-dźmin
piątek, 23 października 2020, 14:48

Generator fal uderzeniowych będzie nieźle dudnił. Czy to będą ciche wybuchy ? Jesli tak to Nobel za kilka lat.

Grzesiu
niedziela, 25 października 2020, 08:45

Raczej będzie generować dźwięki w szerokim spektrum. Czyli hałas najpewniej będzie duży i intensywny, inaczej nie osiągniemy właściwego cisnienia roboczego które wypchnie cząsteczki smogu wyżej w atmosferę. Sama charakterystyka działania jest wybuchowa i pulsacyjna. Chyba, że zrobią coś co generuje infradźwięki. Tyle, że te raczej nie niosą ze sobą dość wysokiego ciśnienia. Najpewniej będzie głośno ale być może okazjonalnie. Tak czy tak, metoda jest dziwna i nie zalecza przyczyn problemu tylko wypycha śmieci z dala od powierzchni ziemi. Później cząsteczki sadzy i pyły gdzieś opadną. Być może spadek PM10 zostanie okupiony wzrostem PM2.5 i mniejszych. Smog niski staje się wysokim i rozproszonym jeszcze bardziej. No i ciekawe jak to będzie wpływać na np samoloty? Nagłe zawirowania powietrza to niezbyt bezpieczne zjawisko dla statków powietrznych bo o ptakach i tak nikt nie pomyśli. Kiedyś miasta miały korytarze przewietrzające, a teraz cudują z działem sonicznym.

Tweets Energetyka24