Organizacje gminne i PSEW apelują o zniesienie regulacji 10H

6 lutego 2020, 15:37
photo-of-wind-turbines-under-cloudy-sky-3619870 (1)
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

Polskie gminy, w drodze do samowystarczalności energetycznej, chcą i potrzebują rzetelnie realizowanych inwestycji w energetykę wiatrową.

Polskie gminy, w drodze do samowystarczalności energetycznej, chcą i potrzebują rzetelnie realizowanych inwestycji w energetykę wiatrową. Natomiast sektor inwestorski dysponuje aktualną wiedzą, technologią i doświadczeniem, które umożliwiają realizację nowych projektów elektrowni wiatrowych na najwyższym światowym poziomie. Musi ich wspomagać dobre prawo – apeluje Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP (ZGW RP). 

Dlatego ZGW RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO) i Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (PSEW) wspólnie apelują do Rządu Polskiego o zmianę przepisów art. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Chodzi głównie o uchylenie szkodliwej dla środowiska i samorządów „reguły 10H”.

Dzięki jej zniesieniu możliwe będzie stosowanie najnowocześniejszych technologii, co wpłynie na spadek hurtowej ceny energii.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
inżynier
sobota, 8 lutego 2020, 11:26

Zmiana zasady 10H na 5H oznacza, że zamiast 3% powierzchni kraju 10% może być brana pod uwagę przy instalacji wiatraków. Dla mieszkańców odległość 1 km jest i tak znacząca.

AB
piątek, 7 lutego 2020, 12:58

Świetnie. Pod warunkiem, że podatnicy ani użytkownicy energii nie będę do wiatraków dopłacać ani grosza. Jeżeli nie potrafią otrzymać one się na zasadach czysto komercyjnych, to zwyczajnie nie należny ich stawiać.

inżynier
sobota, 8 lutego 2020, 11:29

Dlaczego nikt nie publikuje rachunku ciągniąnego dot. produkcji energii z węgla brunatnego i kamiennego. Całe połacie kraju na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego wysychają, ludzie muszą opuszczać swoje domy i gospodarstwa, nie ma produkcji żywności tam gdzie jest żyzna ziemia.

Reklama
Tweets Energetyka24