"Handelsblatt": Kanclerz Merkel chce w Waszyngtonie rozwiązać spór o Nord Stream 2

11 czerwca 2021, 13:08
13565142704_91609c7841_k-2
Fot. European People's Party / Flickr

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przygotowuje się do podróży do Waszyngtonu, gdzie chce rozwiązać spór z rządem USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - pisze w piątek dziennik "Handelsblatt".

Jak dowiedział się dziennik, dokładna data nie została jeszcze ustalona, ale przewiduje się, że spotkanie odbędzie się w lipcu lub sierpniu. Obecnie trwają prace nad umowami międzyrządowymi.

Podróż będzie pierwszą wizytą kanclerz w stolicy USA od czasu, gdy prezydent Joe Biden pokonał w wyborach Donalda Trumpa. "Rozmowy obejmą cały szereg tematów, ale Nord Stream 2 będzie odgrywał szczególnie istotną rolę" - pisze "Handelsblatt". 

W ostatnim czasie doradca Merkel ds. polityki zagranicznej Jan Hecker oraz doradca Bidena ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan rozmawiali w Waszyngtonie, szukając wyjścia z dylematu związanego z rurociągiem. Według gazety "spotkanie nie rozwiązało konfliktu, ale zostało odebrane jako konstruktywne przez obie strony".

Reklama
Reklama

Amerykanie dostrzegli nową gotowość ze strony rządu federalnego do wysłuchania ich argumentów. Według informacji "Handelsblatt", Niemcy przedstawili propozycje, jak można załagodzić konflikt. Mają one zostać teraz dopracowane i skoordynowane, a następnie posłużyć za podstawę spotkania Bidena i Merkel. 

Niemiecka koncepcja ma na celu uwidocznienie pomocy, jakiej Niemcy udzielają Ukrainie 

"Handelsblatt" przypomina, że "Nord Stream 2 stał się poważnym obciążeniem dla stosunków transatlantyckich. Nawet pod nowym przywództwem USA postrzegają gazociąg między Rosją a Niemcami jako broń polityki gospodarczej Kremla, która służy doprowadzeniu Europy do większej zależności energetycznej i osłabieniu strategicznej pozycji Ukrainy". 

Kiedy rurociąg zostanie uruchomiony, Rosjanie będą mogli ominąć dotychczasową trasę tranzytową przez Ukrainę. "Amerykanie przyjęli więc w ostatnich latach kilka ustaw grożących sankcjami europejskim firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2. Rząd niemiecki oskarża Waszyngton o bezprawną ingerencję w suwerenność Europy" - pisze gazeta. 

"Budowa rurociągu została opóźniona, ale nie zatrzymana, przez amerykańskie sankcje. Pierwsza z dwóch nitek gazociągu została już zakończona. Jak poinformowała w czwartek spółka Nord Stream 2 AG, ma on zostać przygotowany do napełnienia gazem - proces ten ma potrwać kilka miesięcy" - informuje "Handelsblatt". 

Budowa drugiej linii wciąż trwa, ale według prezydenta Rosji Władimira Putina, do lata zostanie ona w pełni oddana do użytku. Nord Stream 2 podwoi zdolność do bezpośrednich dostaw gazu z Rosji do Niemiec. 

W zeszłym tygodniu USA umieściły na liście sankcji kilka rosyjskich statków do układania rur, ale oszczędziły spółkę Nord Stream 2 AG i jej prezesa Matthiasa Warniga. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził kilka dni temu, podczas przesłuchania w Kongresie USA, że Niemcy złożyły ofertę negocjacji. Rząd USA obecnie "aktywnie" zajmuje się tą sprawą. 

USA nadal uważają rurociąg za błąd, ale nowa administracja doszła do wniosku, że środki karne wobec Warniga i Nord Stream 2 AG byłyby bezcelowe. "Naszym zdaniem sankcje wobec firmy i dyrektora zarządzającego nie zmieniłyby fizycznego zakończenia (budowy)" – powiedział Blinken. 

"Blinken i Biden podejmują duże ryzyko, chcąc dojść do porozumienia z Niemcami; administracja znajduje się pod dużą presją wewnętrzną. Walka z Nord Stream 2 jednoczy obozy polityczne w Waszyngtonie. Projekt budzi kontrowersje także w niemieckiej polityce. Zieloni i FDP opowiadają się za moratorium. Ale rząd federalny stanowczo to odrzuca" - podsumowuje "Handelsblatt".

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Buczacza
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:21

Erozja zbrodniczego państwa jakim było zsrr. Nie zaczęła się w 90 tylko dużo wcześniej. I z tego tow.gorbaczow zdawał sobie sprawę. W przeciwieństwie do leśnych dziadków przed nim. Próby reform gospodarczych i społecznych nie dały sukcesu. Teza , że państwo które było bankrutem i przegrało wszystko co było do przegrania. Było głównym rozgrywającym w tej sprawie jest kuriozalna. No tak tylko czego się spodziewać po kimś kto obronę rosji na przestrzeni wieków. W każdej formie prawnej uczynił sens swojej egzystencji na tym forum. Niczego dobrego i inteligentnego po kimś takim.... Na szczęście Polska jest po dobrej stronie mocy.

Buczacza
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:16

Zastanawia mnie rola niektórych na tym forum . Rozumiem ,że po 89 depresja a po 91 permanentny kryzys. Trudno wymagać od kogoś kto uważa ,że nato jest zbędne. Bądź publicznie twierdzi,że rosja nikomu nie zagraża. A w rozmowie podpiera się twórcami kultury ze wschodu. Z których większość odmawiała Polsce prawa istnienia. Tudzież gardziła wszystkim co polskie i Polakami. Niczego dobrego się nie spodziewam po takich {polakach patriotach}. Niczego mądrego i konstruktywnego. Na koniec na poligonie w 91 bojcy chodzili bez sensu niczym karaluchy. W podartych spodniach głodni i brudni. Za puszkę mielonki byli w stanie oddać noktowizor czołgowy,nóż szturmowy czy kałacha. Pewnie już nikt nie pamięta o konwojach samochodów oficerów. Bohaterskiej a cz bo bali się rakietierów ! Na stacji benzynowej w Słubicach za 2 flaszki zostawili ziła 151 ! W ramach rozliczenia... Gdyby nie pieniądze niemieckie i dobre serce jankesów . Za przeproszeniem zdechli by z głodu. I tyle co do ojca gorbarczowa ,który dzisiaj jest uważany w rosji putina za zdrajcę matuszki.

No skąd
sobota, 12 czerwca 2021, 20:43

Co ma USA, do NS2?

Kiks
niedziela, 13 czerwca 2021, 16:25

To, że Niemcy robią interesy ze wrogim krajem za plecami USA, dając im w ten sposób ogromny zastrzyk pieniędzy, a jednocześnie których bazy wojskowe chcą mieć u siebie. Również to za zgodą USA Niemcy mogły zjednoczyć się i to głównie dzięki USA wyrwały pół kraju spod ruskiej okupacji.

HeHe
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 11:09

Niemcy ani zachodnia Europa nie traktują Rosji jako wrogiego kraju a jeśli Amerykanie Rosję tak traktują to ich sprawa. Mogą sobie ograniczać handel z Rosją do woli ale wara im od spraw niemiecko-rosyjskich. Baza w Ramstein jest głównie w interesie USA a nie Niemiec a ich zjednoczenie było możliwe TYLKO i WYŁĄCZNIE dzięki Gorbaczowowi bo gdyby nie on to USA nie mogły w tej sprawie nic zrobić.

HeHe
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 01:05

Niemcy ani zachodnia Europa nie traktują Rosji jako wrogiego kraju a jeśli Amerykanie Rosję tak traktują to ich sprawa. Mogą sobie ograniczać handel z Rosją do woli ale wara im od spraw niemiecko-rosyjskich. Baza w Rammstein jest głównie w interesie USA a nie Niemiec a ich zjednoczenie było możliwe TYLKO i WYŁĄCZNIE dzięki Gorbaczowowi bo gdyby nie on to USA nie mogły w tej sprawie nic zrobić.

Buczacza
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:33

Brakowało mi humoru. Takie komentarze to lepsze niż sukcesy ekonomiczne fr. Gorbaczow jak szef państwa,które się waliło. Bo było bankrutem i przegrało wszystko co było do przegrania. A w następnym roku przestało istnieć. Jako naczelny ojciec zjednoczenia Niemiec! Zjednoczenia które polegało na wchłonięciu NRD przez RFN. Za które zapłacił RFN. Do tego sfinansował odwrót bohaterskiej a.r za Bug. I dołożył co nieco do np.mieszkań dla kadry oficerskiej. Czy są granice śmieszności i głupoty na tym forum.....

HeHe
niedziela, 20 czerwca 2021, 14:13

Grupa Wojsk Radzieckich w Niemczech pod koniec lat '80 liczyła ok. 350 000 żołnierzy, ok. 200 000 cywilnych pracowników wsparcia, ok. 4500 czołgów, ok. 8000 transporterów , ok. 3500 dział i moździerzy, ok. 700 samolotów, ok. 700 śmigłowców z pełnym zabezpieczeniem materiałowo-technicznym pozwalającym na ok. 2 miesiące prowadzenia samodzielnych operacji bojowych ponieważ naczelne sowieckie dowództwo zdawało sobie sprawę z amerykańskich planów uczynienia z Polski oraz zachodniej części Czechosłowacji radioaktywnego krateru przez co czasowo uniemożliwiona miała być pomoc ze strony sowieckich sił głównych. Rozmowy pomiędzy Gorbaczowem i Kohlem których przedmiotem była reunifikacja Niemiec prowadzone były od początku 1988 roku z klauzulą najwyższej tajności po obu stronach czyli RFN i ZSRR. Warunek absolutnej i najwyższej tajności narzucony został przez Gorbaczowa który obawiał się zamachu stanu (zamach taki jak wiadomo nastąpił ale dopiero w sierpniu 1991) a więc PODOBNO nie wiedzieli o nich także Amerykanie (chodziło o to aby tą okrężną drogą nie dowiedziały się o nich sowieckie służby wywiadu zagranicznego). Powodem tych rozmów nie była konieczność wycofania przez sowietów wojsk z Niemiec a ambicja Gorbaczowa aby to za jego "gensekowania" KPZR zakończona została Zimna Wojna a więc zmieniona sytuacja geopolityczna całego świata. Oczywiście nie bez wpływu na ten zamiar były docierające do niego fakty o pogarszającej się sowieckiej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej ale to nie one były powodem prowadzonych rozmów. Tak więc FAKTYCZNIE "historyku" - chrzestnym ojcem zjednoczenia Niemiec był generalny sekretarz KPZR Michaił Siergiejewicz Gorbaczow a powodem twojego dobrego (jak rozumiem) humoru jest brak wiadomości i tak właśnie najczęściej jest - im mniejsza wiedza tym lepszy humor. Nie jesteś więc wyjątkiem który potwierdza regułę :) .

Buczacza
niedziela, 20 czerwca 2021, 20:42

Jako puenta . Rok 90 do pierwszego po Bogu na wschód od Bugu. Docierają pogłoski o pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej zsrr? Mój Boże dalej śmiesznie żeby nie powiedzieć komicznie. Gratuluję wiedzy i inteligencji po raz kolejny.

HeHe
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 01:10

Nie "POGŁOSKI" a "FAKTY" i nie w 1990 a znacznie wcześniej bo to właśnie "Głasnost i Pieriestrojka" były autorskim programem Gorbaczowa z którym przyszedł on do władzy wiosną 1985 roku i to rzeczona "Pieriestrojka" miała powstrzymać pogarszającą się sytuację ekonomiczno-gospodarczą sowietów. Zawsze mi miło kiedy mogę uzupełnić czyjeś braki wiedzy. Z brakami inteligencji niestety nie pomogę.

Buczacza
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:15

Oczywiście nie bez znaczenia były pogłoski o pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej i gospodarczej. Na początek to prosiłbym przeczytać co sam napisałeś... Bo na razie to masz kłopot nawet z tym. W swoim rosyjskim małym świecie. Następnie przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem może zrozumiesz. Chodź po kimś kto podpiera się listą osób kultury. Wschodniej kultury. Z których większość odmawiała Polsce prawa do istnienia. A Polakami i wszystkim co polskie szczerze gardziła. Raczej za dużo wymagać nie można... Oprócz współczucia. W 91 na poligonie w Polsce. Miałem styczność z bohaterską a.cz. Za puszkę mielonki byli w stanie oddać noże szturmowe noktowizory czołgowe i kałachy. Ich mundury,buty i higiena osobista. To wypisz wymaluj 39 .... Trzeba mieć architekturę w głowie na poziomie budionnego. By publicznie twierdzić że mogli zostać w Niemczech. Ten gorbaczow, którego nazwisko tak podkreślasz z pietyzmem . We współczesnej rosji putina jest przedstawiany jako zdrajca. Delikatnie mówiąc. Przy okazji ta krasnaja armia. Oficerowie tej armii dosyć osobliwie przemieszczali się przez Polskę. A mianowicie organizowali konwoje. Bo napadali na nich rakieterzy! Przy okazji wiesz kim byli rakieterzy? Na stacji benzynowej w Słubicach za litra zostawili ziła 151! Gdyby nie niemieckie pieniądze i zarazem dobroć Jankesów to by w tych Niemczech za przeproszeniem z głodu zd...li. Na koniec gorbaczow w momencie przejęcia władzy. Zdał sobie sprawę że zsrr jest trupem. Stąd próby reform. Niestety za późno. Chodź z perspektywy nas ( Polaków) i wszystkich innych lepiej późno niż wcale... Rozumiem że trauma po 89 i 91 niczym lenin wiecznie żywa. Przez rok śmiałem się ale od kilku miesięcy współczuję z całego serca. Jak widzę takie mądrości. Jak widzę próby gloryfikacji i obrony wszystkiego co rosyjskie. To mi ciebie żal...

rob ercik
piątek, 11 czerwca 2021, 17:20

Tik tak, zamiast skupić się na własnych źródłach energii to mamy bełkot bełkot bełkot

Kiks
sobota, 12 czerwca 2021, 10:26

Niemiecki bełkot na pewno.

Tweets Energetyka24