Reklama

Elektromobilność

Ekspertka: rosnąca sprzedaż SUV-ów to kpina z elektryfikacji

Fot.: needpix.com
Fot.: needpix.com

W Wielkiej Brytanii na 37 SUV-ów kupowany jest zaledwie jeden samochód elektryczny. Ogromny wzrost sprzedaży wysokoemisyjnych aut to kpina z państwowych inicjatyw elektryfikacji - wskazała profesor Jillian Anable z brytyjskiego Centrum Badań Energetycznych.

Wzrost zainteresowania samochodami sportowo-użytkowymi sprawił, że średnia emisja spalin pochodząca z nowych aut rosła, a nie mała w okresie ostatnich trzech lat - wykazało najnowsze badanie Centrum Badań Energetycznych (UKERC), cytowane przez BBC.

W ostatnich czterech latach w Wielkiej Brytanii sprzedano 1,8 mln SUV-ów w porównaniu z 47 tys. samochodów elektrycznych. W samym 2018 r. auta sportowo-użytkowe stanowiły 21,2 proc. krajowej sprzedaży - trzy lata wcześniej było to 13,5 proc. Auta elektryczne w 2019 r. stanowiły zaś nadal poniżej 1 proc. całkowitej sprzedaży.

Ciężkie i większe od zwykłego samochodu SUV-y generują nawet o jedną czwartą więcej CO2 niż przeciętny samochód osobowy. Zakładając minimalnie 10-letni okres eksploatacji oznacza to, że samochody te dodadzą do całkowitej emisji państwa nawet 8,2 mln ton dwutlenku węgla.

Ośrodek badawczy twierdzi, że zagraża to wypełnieniu przez sektor brytyjskiego transportu unijnych założeń ograniczenia emisji.

"Strategia dekarbonizacji rynku pojazdów osobowych nie może dalej polegać na oddalonych w czasie celach zaprzestania sprzedaży samochodów benzynowych. Musimy natychmiast rozpocząć odejście od generujących najwięcej zanieczyszczeń aut" - - oceniła profesor Jillian Anable.

Jej zdaniem nadszedł czas, gdy należy wprowadzić zestaw ostrych regulacji w celu transformacji całego przemysłu motoryzacyjnego w kierunku ultra niskich emisji węglowych. "Nie możemy polegać tylko na stopniowej popularyzacji aut elektrycznych" - przekonywała.

Mimo że kupno wysokoemisyjnych aut jest związane z większym podatkiem, to sprzedawcy oferują programy rozkładające opłatę na miesięczne raty, co czyni przepis bezużytecznym w praktyce - wskazało Centrum.

Założone w 2004 r. UKERC fundowane jest przez agencję rządową UK Research and Innovation, dotującą inicjatywy badawcze i innowacje. Centrum Badań Energetycznych pracuje nad zrównoważonymi systemami energetycznymi przyszłości.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama