Aktywiści Greenpeace weszli na plac budowy elektrowni Ostrołęka

23 czerwca 2020, 13:55
4811259483_fd4dc1c9bf_c
Fot. Howard Lake / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Aktywiści Greenpeace weszli we wtorek w nocy na plac budowy elektrowni Ostrołęka - poinformowała PAP mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami; na miejscu jest również policyjny zespół antykonfliktowy.

Jak informuje Greenpeace, grupa aktywistek i aktywistów wspięła się w nocy na ponad stumetrową betonową wieżę znajdującą się na placu budowy elektrowni Ostrołęka C, gdzie umieścili baner z napisem: "NIE dla gazu, NIE dla węgla. TAK dla zielonej transformacji". Na wieży planują umieścić napis: "Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny". 

Aktywiści zaznaczają, że chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko nowym inwestycjom w paliwa kopalne, takim jak "wielkie bloki gazowe, które napędzają kryzys klimatyczny". Jak zaznaczają, takie bloki mają powstać m.in. w Ostrołęce i Dolnej Odrze. 

Jak poinformowała w rozmowie z PAP mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce aktywiści przebywają na wieży od godz. 3 w nocy. Teren został zabezpieczony przez policję. 

"Przyjęliśmy również zawiadomienie o naruszeniu miru. Do chwili obecnej przesłuchiwaliśmy świadków, prowadziliśmy oględziny i inne czynności na miejscu" - poinformowała Waracka.

Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami. "Na miejscu jest obecny zespół antykonfliktowy, który próbuje rozmawiać z tymi ludźmi, ale nie podejmują z nami rozmów" - powiedziała. 

Greenpeace zaznacza natomiast, że na szczycie wieży będącej częścią nieukończonej budowy elektrowni Ostrołęka C aktywiści pozostaną tyle czasu, ile zajmie im umieszczenie przekazu skierowanego do rządu. 

Z czwartkowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wynika, że spodziewa się on, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy w Ostrołęce bloku energetycznego opalanego gazem. 

W maju PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka, wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym. 

PKN Orlen ma 80 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, co odpowiada 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Energa posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka, która realizuje inwestycję budowy energetycznego bloku węglowego.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
AB
środa, 24 czerwca 2020, 13:18

Dlaczego policja po stwierdzeniu naruszenia mienia, nie przystąpiła do aresztowania tych ludzi ?

Nie dla Warchostwa
środa, 24 czerwca 2020, 03:44

Proste jak drut.Wtargnięcie na plac budowy-zdjąć ich siłą i obciążyć wszystkimi możliwymi kosztami.Niech sobie jadą protestować do Niemiec.

Stary Grzyb
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:20

Gratulacje dla ochrony, urwał nać.

Tweets Energetyka24