Warszawa: rozbudowa spalarni śmieci na Targówku. Będzie produkować energię

30 listopada 2020, 16:33
śmiecie kosz odpady
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

Miejska spółka MPO podpisała w poniedziałek umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Warszawa zyska największą w kraju, nowoczesną spalarnię, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw - przekazał stołeczny magistrat.

"To przełomowy dzień. Warszawa zyska spalarnię o 7-krotnie zwiększonej przepustowości. Wybudowanie poważnej instalacji miejskiej stwarza wreszcie konkurencję dla prywatnych firm i będzie mieć decydujący wpływ na kształtowanie kosztów odpadów" - powiedział w związku z tym Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Jak dodał, "inwestycja będzie estetyczna i ekologiczna, a zastosowane technologie zabezpieczą okolicznych mieszkańców przed uciążliwościami".

Podpisanie umowy gwarantuje pełną realizację inwestycji w ciągu 36 miesięcy od rozpoczęcia prac. W rozbudowanym Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej będzie termicznie przetwarzane ponad 300 tys. ton odpadów rocznie - to blisko 30 proc. całego strumienia odpadów miejskich, które są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne do przetworzenia. Produkowana w obiekcie energia zasili stołeczną sieć ciepłowniczą i elektryczną, planowo już w 2023 r. Według ostrożnych szacunków - po uruchomieniu instalacji po rozbudowie - koszty zagospodarowania odpadów spadną poniżej prognozowanej na ten czas ceny rynkowej. To radykalna zmiana, która przełoży się na niższe rachunki dla mieszkańców.

"Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i neutralności obiektu zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego. Rozbudowa ZUSOK wpisuje się w długofalowy plan rozwoju miejskiej spółki i jest jego bardzo ważnym elementem" - wyjaśnił Włodzimierz Karpiński, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.

Sung-Wook Chung, starszy wiceprezes POSCO E&C, mówił o tym, że bardzo się cieszy, że jeszcze raz jego firma ma szansę uczestniczyć w projekcie przyczyniającym się do rozwoju ekologicznego Polski. "Podejmujemy decyzję o rozpoczęciu nowego projektu, pomimo panującej sytuacji związanej z koronawirusem" - powiedział.

Zakład przy ul. Zabranieckiej będzie największą tego typu instalacją w Polsce, która znajdzie się na stosunkowo niewielkiej działce. Powierzchnia obecnie pracującej instalacji wynosi niecałe 14 tys. mkw., a po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tys. mkw. Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku.

Jak wyjaśnił ratusz, panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. Najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od rygorystycznych norm, które są obecnie wymagane. Budynek będzie posiadał "zielone dachy", które wspomogą retencję wód opadowych (magazynowanie tzw. deszczówki). Zastosowane w instalacji rozwiązania będą energooszczędne. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią. Tam zwiedzający dowiedzą się jak wyglądają kolejne etapy utylizacji śmieci. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
jelonek666
poniedziałek, 30 listopada 2020, 20:05

Ile to będzie kosztowało?

Zdezorientowany
wtorek, 1 grudnia 2020, 09:23

A wszystko po to żeby dzięki technologii można było robić coś nieekologicznego (pobieranie energii ze spalania śmieci) w nieszkodzący środowisku sposób, bo nawet nie ekologiczny, bo w ekosystemie człowiekowatych to nie są normalne zachowania jeszcze. A może się niepotrzebnie czepiam, a w ekosystemie, w którym żyje Rafał Trzaskowski takie pomysły są naturalne i instynktownie przychodzą do gło. Jak w czyjejś naturze też coś takiego leży to musi się koniecznie dowiedzieć ile to kosztuje i gdzie kupić, a nuż pozwolą mu spalać w kominku śmieci przetwarzając je na energię cieplną jeśli użyje w nim takiej samej nowoczesnej technologii i ponoć ekologicznej.

Tweets Energetyka24