W USA po trzech sesjach spadków ropa nieznacznie zyskuje

3 marca 2021, 10:31
4200946088_d7b9b8b2af_b
Fot. Heidi De Vries / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie zyskuje, po 3 poprzednich sesjach spadków cen - najdłuższej takiej serii zniżkowej od XII 2020 r. W czwartek przedstawiciele sojuszu OPEC+ mogą zdecydować o podwyższeniu dostaw surowca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,16 USD, wyżej o 0,67 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,21 USD za baryłkę, wyżej o 0,81 proc. 

Zbliża się czwartkowe spotkanie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o wielkości dostaw ropy z tej grupy producentów.

Reklama
Reklama

Oczekuje się, że OPEC+ może złagodzić obowiązujące obecnie ograniczenia w dostawach ropy. 

Obecny poziom ograniczeń wynosi nieco ponad 7 mln baryłek dziennie, czyli 7 proc. światowej podaży. 

"Jutro będzie ważny dzień, ale na razie jest +mocno+ niejasne, jak OPEC+ może dodać więcej ropy na rynki" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Nie sądzę, aby Arabia Saudyjska oddała na rynki tę dodatkową ropę, której dostawy wcześniej ograniczyła" - dodaje i przypomina, że Saudowie dobrowolnie zmniejszyli swoje dostawy ropy o dodatkowe 1 mln baryłek dziennie. 

Na razie przedmiotem debaty w ramach OPEC+ jest zwrócenie na rynki ropy przez kraje sojuszu większej części z 1,5 mln b/d.

"Rosnące tempo ożywienia gospodarczego na świecie może być doskonałą okazją, aby OPEC+ podwyższył produkcję" - piszą w nocie analitycy Australia & New Zealand Banking Group Ltd. i prognozują, że grupa może zwiększyć dostawy ropy o 750 tys. b/d. (PAP Biznes)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
inoc
niedziela, 7 marca 2021, 17:34

A kogo to obchodzi co drozeje w ameryce a co nie, na cenę ropy wływ ma OPEC+, a nie jakas ameryka.

Tweets Energetyka24