USA znowu pobiły rekord - eksport LNG najwyższy w historii

13 stycznia 2021, 16:19
Roy Luck
Fot. Roy Luck / Flickr

Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął w grudniu najwyższy poziom w historii - informuje Energy Information Administration. Warto odnotować, że pobito tym samym poprzedni rekord, ustanowiony zaledwie miesiąc wcześniej.

„EIA szacuje, że Stany Zjednoczone eksportowały w grudniu 2020 roku 9,8 mld stóp sześciennych dziennie” - czytamy w najnowszym raporcie. Osiągnięty rezultat to w przybliżeniu ok. 277 - 280 mln m3/d. Oznacza to nie tylko wzrost o 0,4 mld ft3 / d w stosunku do listopada ub.r., ale również przebicie ustanowionego wówczas rekordu. 

Reklama
Reklama

Większa aktywność amerykańskich eksporterów jest ściśle związana ze wzrostem cen LNG w Euopie i Azji oraz drastycznym spadkiem temperatur w niektórych rejonach świata. Swoją rolę odegrały także nieplanowane przestoje u części „producentów” LNG.

W tym kontekście należy również przypomnieć, że doskonałe wyniki amerykańskiego przemysłu gazowniczego osiągane są pomimo poważnego ciosu z początku listopada ubiegłego roku. Francuska spółka Engie zrezygnowała wówczas z podpisania wartego 7 miliardów dolarów kontraktu na dostawy LNG. Oficjalnie został on porzucony z powodów środowiskowych, nieoficjalnie mówi się natomiast, że sprawa była mocno związana m.in. z sankcjami nałożonymi na projekt Nord Stream 2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Stary Grzyb
środa, 13 stycznia 2021, 21:49

No niemożliwe - to amerykańskie łupki nie upadły, wbrew wypowiedziom różnych "ekspertów"? cud prawdziwy. A na marginesie - spółka "Engie" to może zadawać Amerykanom takie ciosy, jak przedszkolak mistrzowi świata w wadze ciężkiej, chociaż szkoda rzecz jasna, że i we Francji schroederyzacja zatacza coraz szersze kręgi.

HeHe
piątek, 15 stycznia 2021, 11:10

Ciekawe zatem dlaczego amerykański "mistrz świata w wadze ciężkiej" ustami swoich kongresmenów na przemian grzmiał, groził i jęczał po tym kiedy "przedszkolak" Engie "podziękował" Chenier'owi za kontrakt wart 7 mld USD.

Tweets Energetyka24