Ukraina zarzuca Rosji złe intencje ws. utrzymania tranzytu gazu

27 lipca 2021, 16:09
moscow-1029667_1920
Fot. Pixabay

Niedawne oświadczenie Gazpromu na temat uzależnienia kontynuacji tranzytu przez Ukrainę po 2024 roku od pozyskania nowych odbiorców w UE, jest potwierdzeniem wykorzystywania gazu jako broni geopolitycznej przeciwko Kijowowi - uważa Jurij Witrenko, szef Naftohazu.

Menadżer podkreślił, że „jeśli oświadczenia Niemiec i Rosji o budowie Nord Stream 2 tylko dla dodatkowych wolumenów były uczciwe”, to surowiec powinien płynąć przez Ukrainę na podstawie dotychczasowych kontraktów. 

„Najlepszą gwarancją, że tak się stanie, jest przeniesienie punktów przesyłu gazu w ramach obecnych kontraktów na granicę ukraińsko - rosyjską”. Następnie europejscy nabywcy rosyjskiego gazu sami mogliby rezerwowa tranzyt przez terytorium Ukrainy. 

Witrenko zwrócił również uwagę, że Gazprom nie zapewnił dotychczas innym eksporterom (np. z Azji Centralnej) możliwości wykorzystywania swojego systemu przesyłowego do eksportu gazu przez Ukrainę do UE. Wyraził wobec tego wątpliwość, co do rzeczywistych intencji Rosjan w zakresie utrzymania tranzytu. Potwierdzają je dane dotyczące rezerwacji przepustowości na rok 2021 - wolumen jest o 25 mld m3 mniejszy niż w 2020 r.

Reklama
Reklama

W ubiegłym tygodniu szef Naftohazu oświadczył, że Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO, ponieważ Rosja używa rurociągu Nord Stream 2 jako „broni geopolitycznej”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Komentator
środa, 28 lipca 2021, 17:01

Rosja ma udostępnić swój system gazociągów żeby Ukraina mogła importować gaz z Azji. Czytaj Rosja ma inwestować w rozbudowę i utrzymaniu tej sieci, bo tak chce Kijów. Czy Ukraina zwróci Rosji poniesione nakłady?

Karl Frank
wtorek, 27 lipca 2021, 23:54

Jasne ze Rosja zrobi im na zlosc. Przedewszystkim LPG a potem wodor z ruskiego gazu . Ukraina nie ma produktu wyjsciowego Ajak ma to.na kredyt albo kradziony. Tak sie bitnesu nie da zrobic

Hetman jan amor Tarnowski
wtorek, 27 lipca 2021, 19:39

Ciagle ten belkot pseudokozakow

Tweets Energetyka24