Szara strefa paliwowa kurczy się

13 czerwca 2018, 10:56
gas-station-727162_1920 (3)
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Uszczelniające system podatkowy zmiany prawne wyraźnie ograniczyły szarą strefę w obrocie paliwami płynnymi - informuje PwC - pisze środowy "Puls Biznesu".

Dzięki wprowadzeniu pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego zmalało omijanie opodatkowania w branży paliwowej. Takie wnioski zawarte są w raporcie firmy PwC, sporządzonym na zlecenie Global Compact Network Poland (GCNP) oraz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) - czytamy w artykule "Pulsu Biznesu".

"Branża paliwowa była szczególnie narażona na działanie szarej strefy. To w niej dokonano spektakularnych, wielomiliardowych wyłudzeń podatkowych" - podkreślił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny GCNP.

Twórcy raportu podali, że w 2017 r. szara strefa w obrocie paliwami została ograniczona o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Szara strefa w Polsce zmniejszyła się do rozmiarów obserwowanych w innych krajach Europy, a wpływy podatkowe w branży paliwowej wzrosły o ponad 15 proc. Taki roczny wzrost wpływów podatkowych na rynku paliw pokazuje skalę dotychczasowej szarej strefy. Straty dla budżetu państwa z wjazdu do Polski tylko jednej nielegalnej cysterny to 50 tys. zł. Składają się na to straty z VAT, niższej akcyzy i braku opłaty paliwowej" - stwierdził Tomasz Kassel, partner w PwC.

ML/PAP 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24